logo

VATANDAŞLARIMIZA ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ!

Samsun valiliğinden yapılan açıklamada; Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya amacıyla; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulanan, Samsun’da da 25.01.2018 tarihinde başlatılan ve devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ toplantısı Valilik toplantı salonunda Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Vali Osman Kaymak toplantıda yaptığı konuşmasında, “Arkadaşlar bugünkü toplantımızın konusu ilimizde devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ni ilimiz genelinde daha yaygın uygulamaktır. Bu proje Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan ve tüm kamu kurumlarında, belediyelerde, özel işyerlerinde ve sivil toplum kuruluşlarında atıkların ayrıştırılarak geri dönüşümün sağlanması adına bir ‘Sıfır Atık Projesi’dir.
Bu proje Türkiye’de çevreci anlayış çerçevesinde ciddiyetle uygulanan bir projedir. İnsanlarımız ve geleceğimiz açısından çok önemli olan bu proje, maalesef kamu kurumlarımız ve vatandaşlarımızca yeterince önemsenmiyor. Bizler bunun önüne geçerek bu bilinci daha da geliştireceğiz. Bu projede gerekli kaynağı ve gerekli çalışmayı ciddiyetle yaparak geleceğimiz adına yol almalıyız.
Arkadaşlar hem Türkiye’de, hem ilimizde artık istiyoruz ki ilin valisi olarak bizim de sorumluluğumuzda bu uygulamayı ilimizin geneline yaymaktır. Sıfır atık konusunda şu an için iyi bir yerde değiliz. Ama bir, iki ay içerisinde ilimizin sıfır atık konusunu el birliği ile çözmemizi istiyoruz. Bu bir şuur değişikliğidir. Bu projeye önem vermek ülkemiz, ilimiz ve kurumumuzun geleceği açısından da çok önemlidir.
Bütün kurum ve kuruluşlarımızın sıfır atık projesine geçmesini hedefliyoruz. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Bizler Samsun gibi nadide bir şehirde, ilk adımın atıldığı bir kentte, ‘Sıfır Atık Projesi’ne örnek olacak bir şehiriz. Bizler kurumlar olarak vatandaşlarımıza örnek olmalıyız. İnşallah ben bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor, toplantımızın Samsunumuza hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
Vali Kaymak’ın konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Mühendisi Kadriye Yayla sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınarak gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılmasını amaçlayan ‘Sıfır Atık Projesi’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumun ardından toplantı soru-cevap şeklinde son buldu
Samsun’da 25.01.2018 tarihinde başlatılan Sıfır Atık Projesi 2018 yılı sonuna kadar tüm kamu kurumlarında, terminallerde (havaalanı, otogar, liman), eğitim kurumlarında (üniversite, yüksekokul, enstitü, okullar), alışveriş merkezlerinde, sağlık kurumlarında (hastane, ASM), eğlence-dinlenme tesislerinde (otel, eğlence merkezleri, restaurant, parklar), iş merkezlerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçirilmesi sağlanacak.
‘Sıfır Atık Projesi’nin toplantısına ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlçe Kaymakamları ve Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri katıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?