logo

13 Eylül 2018

Türk tarımı can çekişiyor.


admin
nedimaydin1@yandex.com.tr

TARIMI POPÜLİST SİYASETE ALET EDİNCE

Türk tarımı can çekişiyor.

Tarımsal faaliyetlerin en kolay üretilen hatta ekilmeden bile büyüyen ürünü, ottur.

Bildiğimiz ot!

Ama otu bile Rusya’dan alır olduk.

Sadece ot olsa iyi; fıstık, fındık, üzüm, kayısı ile narenciye dışında her şeyi ithal ediyoruz.

Peki ne oldu da bu duruma geldik?

***

Bir anımı anlatmak istiyorum!

Tarım Bakanlığına bağlı danışman olarak görev yaptığım dönemde, görev bölgemdeki kaymakam, tarımsal proje yazmamı istemişti; Projeye göre yeşil kartlı çiftçilere, holstein (holştayn) ırkı 2’şer baş gebe düve verecektik.

Üstelik ilçenin ova veya geçiş bölgesine değil dağlık bölgesinde yani mera ve tarımsal alanların kısıtlı olduğu alanlarda.

Kaymakam’a “Bu hayvanları merası olmayan köylere ve arazisi olmayan, neredeyse yemeye ekmek bulmakta zorlanan ailelere vermek ne kadar doğru?” diye sorduğumda “Siz projenizi yazın, sorgulamayın!” demişti.

Projemizi yazdık ve geçti!

Gebe düve tedariki için İç Anadolu’nun en iyi çiftliklerinden hayvanlar getirildi!

Evinde çamaşır makinası, televizyonu olmayan, maaşlı çalışan ve emekli olmayan, fakir çiftçi ailelere 2’şer baş gebe düve dağıttık.

Dağıttık da ne oldu!

Evinin geçimini sağlayamayan aileler her biri günlük 25 kg kaliteli yem yiyen hayvanlara bakamadı!

Bazı hayvanlar doğum sırasında öldü!

Kimisi sezaryen parasını ödeyemediği için yavrular ölü doğdu!

Kimisi uygun olmayan ahırlarda düşerek çatı açtı (bacak kasları ayrıldı) ve kesime sevk edildi!

Kimisi hayvanlarını sattı kestirdi!

Sonuçta; 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi ile verilen hayvanların akibeti, gariban ailelerin icralık olması ile sona erdi!

Şahsi olarak toplamda 500 başlık iyi büyükbaş hayvancılık projesine mühendis olarak imza attım!

Bununla övünemiyorum bile!

Aksine o hayvanların ve ailelerin başına sıkıntı yarattığım için vicdan azabı çekiyorum.

Türk tarımını böyle mi ileri götüreceğiz?

***

O hayvanlar tarımsal işletmelerde kalsaydı ve daha verimli üretime katkı sağlasa çoğalsaydı Türk tarımına daha fazla hizmet etmezler miydi?

Demek ki tarımsal desteklemeleri popülist siyasete mahkûm eder ve yanlış uygularsanız hem vatandaşa hem hayvana hem de Türk tarımına ve ekonomiye fayda yerine zarar vermiş oluruz.

Kalın sağlıcakla!

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BU FUTBOLLA KÜME DÜŞMÜŞTÜK!…

  26 Eylül 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  GARİP-ÇE TAVSİYELER! Samsunspor üzerindeki baskıyı ve stresi büyük ölçüde atmıştır diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? İstanbul deplasmanından üç puanla dönmek önemliydi. Samsunsporlu futbolcular bunu başardı. Ve streslerini fazlasıyla attılar. Artık daha rahat ve daha güvenli oynamalarını bekliyorum. O, Lig başlamadan her şey bitti havası kalktı gibi. Samsunsporlu futbolcular futbola döndüler. Eyüpspor maçında ortaya konan kazanma arzusu alkışa değerdi. Emeği geçen tüm kadroyu kutluyorum! *** Bu arada Samsunspor için gittiğim hiçbir...
 • Samsunspor iki attı üç aldı.

  23 Eylül 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  Uzun bir yolculuktan sonra, Samsun basını olarak İstanbul’daydık. Geçen haftayı puansız kapatan Samsunspor’un İstanbul deplasmanında ne yapacağı ise taraftarlar arasında merak konusuydu… Zor maçtı. Samsunspor Teknik Direktörü Taner Taşkın kadroda revizyona gitti. Eyüpspor karşısında İshak Doğan, Erkam Reşmen, Ramazan Çevik ve Oğuz Gürbulak kadroda Taşkın tarafından yer bulan yeni isimlerdi. *** Geçen haftaya nazaran daha istekli ve daha derli toplu gözüken taraf Samsunspor’du. Kalede Furkan güven verirken; orta saha çok koştu ve çok pas ...
 • Defansımız da maşallah!…

  18 Eylül 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  SANCAKTEPE 7 PUANA 7. DAKİKADA ULAŞTI Yılport Samsunspor kendi evinde puanlar kaybetmeye devam ediyor. Her maç zor bu ligde. Takımlar da bu sene oldukça kaliteli kadro kurdu. Sammsunspor’da hatırı sayılır, hatta şampiyonluğu hedefleyen, iddialı bir kadro oluşturdu fakat ne yazık ki bu maç dâhil oynanan diğer maçlarda tam takım olamadığımızı, oyun disiplininden uzak bir görüntü çizdiğimizi herkes de gördü. Teknik Direktör Taner Taşkın da ilk golü 7. dakikada kalemizde görünce ceket forra oldu. İyi güzel de bu iş ceket çıkartıp savurmakl...
 • Yanlış nerede?

  18 Eylül 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  GÖRÜNEN KÖY! Samsunspor bu sezon ilk kez evinde kaybetti. Maç için söylenecek çok şey yok artık. Takımın iyi olmadığını herkes görüyor konuşuyor ve yazıyor. Bu yenilgi görenler için; ‘bangır bangır geliyorum!’ diyordu. *** Gördüğünü söylememek, yazmamak bir suç değil midir? Hele de gazeteci olmak isteyen biri olarak gördüğünü ve düşündüğü gerçeği yazmamak cinayetten de öte bir şey değil midir? Fakat; yazdıklarınla bir şeyleri değiştiremiyorsan fazla da bağırmaya çağırmaya gerek yok yani. Zaten, duymak isteyene bir fısıltı yetiyor da ar...