logo

13 Eylül 2018

Türk tarımı can çekişiyor.


admin
nedimaydin1@yandex.com.tr

TARIMI POPÜLİST SİYASETE ALET EDİNCE

Türk tarımı can çekişiyor.

Tarımsal faaliyetlerin en kolay üretilen hatta ekilmeden bile büyüyen ürünü, ottur.

Bildiğimiz ot!

Ama otu bile Rusya’dan alır olduk.

Sadece ot olsa iyi; fıstık, fındık, üzüm, kayısı ile narenciye dışında her şeyi ithal ediyoruz.

Peki ne oldu da bu duruma geldik?

***

Bir anımı anlatmak istiyorum!

Tarım Bakanlığına bağlı danışman olarak görev yaptığım dönemde, görev bölgemdeki kaymakam, tarımsal proje yazmamı istemişti; Projeye göre yeşil kartlı çiftçilere, holstein (holştayn) ırkı 2’şer baş gebe düve verecektik.

Üstelik ilçenin ova veya geçiş bölgesine değil dağlık bölgesinde yani mera ve tarımsal alanların kısıtlı olduğu alanlarda.

Kaymakam’a “Bu hayvanları merası olmayan köylere ve arazisi olmayan, neredeyse yemeye ekmek bulmakta zorlanan ailelere vermek ne kadar doğru?” diye sorduğumda “Siz projenizi yazın, sorgulamayın!” demişti.

Projemizi yazdık ve geçti!

Gebe düve tedariki için İç Anadolu’nun en iyi çiftliklerinden hayvanlar getirildi!

Evinde çamaşır makinası, televizyonu olmayan, maaşlı çalışan ve emekli olmayan, fakir çiftçi ailelere 2’şer baş gebe düve dağıttık.

Dağıttık da ne oldu!

Evinin geçimini sağlayamayan aileler her biri günlük 25 kg kaliteli yem yiyen hayvanlara bakamadı!

Bazı hayvanlar doğum sırasında öldü!

Kimisi sezaryen parasını ödeyemediği için yavrular ölü doğdu!

Kimisi uygun olmayan ahırlarda düşerek çatı açtı (bacak kasları ayrıldı) ve kesime sevk edildi!

Kimisi hayvanlarını sattı kestirdi!

Sonuçta; 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi ile verilen hayvanların akibeti, gariban ailelerin icralık olması ile sona erdi!

Şahsi olarak toplamda 500 başlık iyi büyükbaş hayvancılık projesine mühendis olarak imza attım!

Bununla övünemiyorum bile!

Aksine o hayvanların ve ailelerin başına sıkıntı yarattığım için vicdan azabı çekiyorum.

Türk tarımını böyle mi ileri götüreceğiz?

***

O hayvanlar tarımsal işletmelerde kalsaydı ve daha verimli üretime katkı sağlasa çoğalsaydı Türk tarımına daha fazla hizmet etmezler miydi?

Demek ki tarımsal desteklemeleri popülist siyasete mahkûm eder ve yanlış uygularsanız hem vatandaşa hem hayvana hem de Türk tarımına ve ekonomiye fayda yerine zarar vermiş oluruz.

Kalın sağlıcakla!

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mesele Fenerbahçe meselesi değil!…

  11 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  FENERBAHÇE’YE ÜZÜLMEK YA DA ÜZÜLMEMEK… Fenerbahçe’ye üzülmek aklımın ucundan geçmezdi... Timsah gözyaşları da değildi benimkisi… Bu milleti büyük yaban zayıf gördüğüne destek olma refleksiydi!... Başka bir camianın mutsuzluğundan mutlu olmak insancıl değildir! Acımasızca düşene bir vole de ben vurdum gol oldu diye sevinmek bu millete ters düşen tutum olmalı değil mi? Üzüntümün kaynağı da bu değerler erozyonunun korkunç boyutlara ulaşmasından... Anasınıfındaki çocuğa kadar sirayet eden kıskançlık ve şiddete eğilimin kaynağı yine yetişki...
 • Kim bunun önüne geçecek?…

  10 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  KADIN CİNAYETLERİ!... Kadınları yani birinin kızını, diğerinin anasını, öbürünün kız kardeşini, ablasını, eş olacak kültürsüz, medeniyetsiz, acımasız kişiler sokak ortasında, evde her yerde acımasızca öldürüyor öldürülebiliyor... Bu her gün hepimizi yaralıyor ama bizden önce ana babalarını, yakınlarını, en derinden kalpten yaralıyor… Acısını ebediyen unutamıyor… Nedir bu kepazelik, acımasızlık, beraber bir yastığa baş koyduğunuz eşinizi sokak ortasında, halkınızın, çocuklarının, ailesinin gözü önünde, vahşi hayvanlardan daha da hunharca ö...
 • Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi…

  09 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  SAMSUNSPOR ÇOK RAHAT! Samsunspor-Manisaspor maçı öncesi eski Samsunsporlu hayatını kaybeden Ömer Kuranel (Çolak Ömer) için yakaya yapıştırmak için çıkartmalar dağıtıldı. Ve; Ömer Kuranel’in kardeşine forma ve plaket takdim edildi. Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi. Unutmamak unutulmamak büyüklükten gelir... Samsunspor büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Teşekkürler Samsunspor! Samsunsporlu futbolcular sahaya ‘KALBİMİZDESİN ÖMER KURANEL!’ pankartıyla çıkarken taraftarlardan büyük alkış aldılar. *** Manisaspor sahaya g...
 • Bu maçta öne çıkanlar nedir derseniz?…

  08 Aralık 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  YORUMSUZ BİR MAÇ!... Samsunspor PTT 2. Liginin 16. haftasında ligin alt sıralarındaki ekiplerden Manisaspor’u konuk etti. Müsabaka oyuncu listelerine bakıldığında favorinin mutlak belli olduğu bir maç… Samsunspor için idman maçı da diyebiliriz… Manisaspor çok genç bir kadroyla sahaya çıktı… Müsabaka öncesi 15 gün önce vefat eden Samsunsporlu futbolcu Ömer Kuranel için bir anma töreni düzenlendi… Zamanı geçmiş bir anma olsa da ne kadar doğru olur ona siz karar verin… Müsabakaya seyirci ilgisi azdı… Samsunspor taraftarları...