logo

13 Eylül 2018

Türk tarımı can çekişiyor.


admin
nedimaydin1@yandex.com.tr

TARIMI POPÜLİST SİYASETE ALET EDİNCE

Türk tarımı can çekişiyor.

Tarımsal faaliyetlerin en kolay üretilen hatta ekilmeden bile büyüyen ürünü, ottur.

Bildiğimiz ot!

Ama otu bile Rusya’dan alır olduk.

Sadece ot olsa iyi; fıstık, fındık, üzüm, kayısı ile narenciye dışında her şeyi ithal ediyoruz.

Peki ne oldu da bu duruma geldik?

***

Bir anımı anlatmak istiyorum!

Tarım Bakanlığına bağlı danışman olarak görev yaptığım dönemde, görev bölgemdeki kaymakam, tarımsal proje yazmamı istemişti; Projeye göre yeşil kartlı çiftçilere, holstein (holştayn) ırkı 2’şer baş gebe düve verecektik.

Üstelik ilçenin ova veya geçiş bölgesine değil dağlık bölgesinde yani mera ve tarımsal alanların kısıtlı olduğu alanlarda.

Kaymakam’a “Bu hayvanları merası olmayan köylere ve arazisi olmayan, neredeyse yemeye ekmek bulmakta zorlanan ailelere vermek ne kadar doğru?” diye sorduğumda “Siz projenizi yazın, sorgulamayın!” demişti.

Projemizi yazdık ve geçti!

Gebe düve tedariki için İç Anadolu’nun en iyi çiftliklerinden hayvanlar getirildi!

Evinde çamaşır makinası, televizyonu olmayan, maaşlı çalışan ve emekli olmayan, fakir çiftçi ailelere 2’şer baş gebe düve dağıttık.

Dağıttık da ne oldu!

Evinin geçimini sağlayamayan aileler her biri günlük 25 kg kaliteli yem yiyen hayvanlara bakamadı!

Bazı hayvanlar doğum sırasında öldü!

Kimisi sezaryen parasını ödeyemediği için yavrular ölü doğdu!

Kimisi uygun olmayan ahırlarda düşerek çatı açtı (bacak kasları ayrıldı) ve kesime sevk edildi!

Kimisi hayvanlarını sattı kestirdi!

Sonuçta; 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi ile verilen hayvanların akibeti, gariban ailelerin icralık olması ile sona erdi!

Şahsi olarak toplamda 500 başlık iyi büyükbaş hayvancılık projesine mühendis olarak imza attım!

Bununla övünemiyorum bile!

Aksine o hayvanların ve ailelerin başına sıkıntı yarattığım için vicdan azabı çekiyorum.

Türk tarımını böyle mi ileri götüreceğiz?

***

O hayvanlar tarımsal işletmelerde kalsaydı ve daha verimli üretime katkı sağlasa çoğalsaydı Türk tarımına daha fazla hizmet etmezler miydi?

Demek ki tarımsal desteklemeleri popülist siyasete mahkûm eder ve yanlış uygularsanız hem vatandaşa hem hayvana hem de Türk tarımına ve ekonomiye fayda yerine zarar vermiş oluruz.

Kalın sağlıcakla!

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonuç olarak mükemmel bir sonuç!…

  18 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  7 DAKİKALIK MAÇ!... Samsunspor haftaya avantajlı başladı… Her zaman olduğu gibi rakipleri Samsunspor için çalıştı!… Keçiören sahasında Kastamonu’ya puan kaptırınca Samsunspor Bayrampaşa maçının önemi arttı. Herkes rahat bir maç olacaktı derken Samsunspor yine yanıltmadı!... Samsunspor zor olan tarafı tercih etti!… Samsunspor yine rakibini çözmede sıkıtı çekti!!! Bayrampaşa karşısında yine bildik Samsunspor sahada top koşturdu… Pas yapamayan, kaleye şut atamayan, kaleci çalıştırır gibi toplara vuran bir takım. Hal böyl...
 • Gol gecikince heyecan ve panik arttı!…

  18 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  PAŞA PAŞA SAMSUNSPOR! Samsunspor Bayrampaşaspor karşısına yedekte Furkan Köse, Savaş Yılmaz, Ramazan Çevik, Onur Eriş,  Yılmaz Özeren, Erkam Reşmen ve Bahattin Köse’yle çıktı. Keçiörengücü’nün evinde Kastamanospor 1966’yla berabere kalması Samsunspor Bayrampaşaspor maçını daha da önemli hale getirdi. Kırmızı-beyazlı camiada maç öncesi tek hedef galibiyet olarak açıklandı. Bu maç telafisi olmayan bir maçtı… *** Top yapmaya çalışan Samsunspor, baskısını ve futbolunu ilk 20 dakikada rakibine kabul ettiremedi. Bayrampaşa maçın başında direnc...
 • Sitem Sevgiden Doğar…

  16 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  SAMSUNSPOR HEDEFİNDEN ŞAŞMAZ Bir ailede bile; zaman zaman kendi aralarında tatlı-sert çatışmalar olabiliyor fakat aile bireyleri asla birbirlerine kin, düşmanlık duyguları beslemiyor. İşte Yılport Samsunspor Ailesi içerisinde de bazen liglerin ters yönde akışı nedeniyle;  takımda böyle dalgalanmalar, tatlı- sert sitemler olabiliyor. Samsunspor Ailesi; 1- Yılpor Samsunspor Yönetimi 2-Yılport Samsunspor Takım Kadrosu 3- Yılport Samsunspor il içi- dışı ve yurt dışı taraftarları gibi birçok üniteden oluşuyor. Böyle büyük bir takıma ve aileye...
 • Herkes İşin Ciddiyetine Varmalı!

  11 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  YAKIŞMADI!… Samsunspor üç puan için gittiği Kastamonu deplasmanından eli boş döndü. Kırmızı-beyazlılar ortaya beklenen futbolunu koyamadı. Bir değil, iki değil, üç değil takım halinde Samsunspor kötüydü. Ancak; kazanacak pozisyonlar da buldu kırmızı-beyazlı takım deplasmanda. Fakat; forvet oyuncuları gününde değildi. Defansla orta saha arasında kopukluklar gözüktü. Zaman zaman da orta sahayla ileri uç arasında kopukluk vardı. Kastamonuspor oyuna daha iyi ve daha atak başladı. Maçın 3. Ve 5.’inci dakikasında pozisyon buldu. Samsunspo...