logo

ŞEHİTLERİMİZİN CANLARINI FEDA ETMESİ UĞRUNADIR

Atakum ilçesindeki Alanlı Camii’nde düzenlenen ‘Afrin Zaferi Mevlid-İ Şerif ve Şehitleri Anma’ Programına katılan  Vali Osman Kaymak, ”Bizler bu güzel ülkemizde huzur içeresinde yaşıyorsak şehitlerimizin canlarını feda etmesi uğrunadır” dedi.
‘Afrin Zaferi Mevlid-İ Şerif ve Şehitleri Anma’ Programına ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mustafa Ateş ve çok sayıda  Alanlı mahallesi sakinleri katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Çınar altı Cami İmam Hatibi Eşref Kızılkaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından Alanlı Mahalle Muhtarı Aydın Coşkuner bir selamlama konuşması yaptı.
ZAMAN ZAMAN ATAKLARA GEÇİYORLAR
Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Değerli misafirler, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Böyle anlamlı bir programı yaptığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Türkiye zor bir coğrafyada. Yıllardır Selçuklu ve Osmanlı’dan beri bizleri bu coğrafyada tutmak istemeyen emperyalist güçler, sürekli her fırsatta bizleri zora sokmaktadırlar. Türkiye’den de buldukları işbirlikçileri vasıtasıyla zaman zaman ataklara geçiyorlar ve zaman zaman değişik operasyonlar yapıyorlar. Aslında Türkiye’nin 30-40 yıldır sürdürdüğü bu PKK operasyonları bunun parçasıdır. Orada başarılı olamadılar. Arkasından 15 Temmuz’u denediler. 15 Temmuz’da da başarılı olamadılar. Daha sonra Kuzey Suriye’de kuracakları Kürt Devleti için ciddi şekilde atağa geçtiler. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında başlatılan bu operasyon Allah’a şükür zaferle sonuçlandı. Bugünlerimize şükrediyoruz. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Allah gazilerimize acil şifalar versin“ diye konuştu.
BİZİM BİRLİKTELİĞİMİZE DE VESİLE OLUYOR
Görüyorsunuz ne kadar güzel bir memleketimizin var olduğunu vurgulayan  Vali  Kaymak, ”Coğrafyasıyla, insanıyla inanın bizler, bu güzel ülkemde huzur içerisinde yaşıyorsak şehitlerimizin canlarını feda etmesi uğrunadır. Şüphesiz hainler durmayacaklardır. Afrin operasyonu bitti. Ama operasyonlar devam edecek. Yine onlar durmayacaklar, yine oyun peşinde olacaklardır. Bizim bu hain emellere karşı en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir. Türk Milleti her kesimiyle Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, genci ve yaşlısı ile bir olduğu zaman, kendilerinde olan vatan sevgisini ortaya koyduğu zaman düşmana korku salıyor. Onun için böyle programlar bizim birlikteliğimize de vesile oluyor. Emek veren herkese tekrar çok teşekkür ederim. Samsun ilkadım şehridir. İşte yüce Atatürk şehrimize geldiğinde de dedelerimizdeki vatanseverlik ruhu, vatana olan bağlılığı olmasaydı belki de Mustafa Kemal Atatürk Samsun’dan geri dönecekti. Ama Samsunlular Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıktı. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’dan Havza’ya, Havza’dan Amasya ve arkasından Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış oldu. İşte bu damarımızdaki ruh bugün de depreşiyor. Bu anlamda Samsunlular vatan millet söz konusu olduğunda birlikteliğini gösteriyorlar. Bu vesile ile bütün Samsunlulara çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
BİRLİKTE GELECEĞE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ
Türkiye’nin içinde yaşadığı en büyük sorun Büyükşehirlerin insanlara getirdiği yalnızlığın olduğunu işaret eden Vali Kaymak, ”Bu kültürel geleneklerimizi Türk İslam Kültüründen gelen bu kültürümüzü yaşamadığımız için ve bunu çocuklarımıza veremediğimiz için farklı algılar oluşabiliyor. Bu anlamda birlikteliğimiz çok önemlidir. İnancımızı yaşamamız çok önemlidir. Onun için cami merkezli inanç anlayışını korumamız gerekiyor. FETÖ terör örgütünün yaptığı olay budur. Arkadaşlar Diyanet İşleri Başkanlığımızın bize öğrettiği kültür ve İslam’ın özüne bağlı bu fanatik düşüncelerden uzak ve o anlamda bizlerin tekrar FETÖ gibi bir bela yaşamamak için de lütfen camilerimizi boş bırakmayalım. Hocalarımızı dinleyelim. Hocalarımız bize Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğunda vaaz ve hutbelerini vermektedirler. Sevgili Alanlı Mahalle sakinleri, Samsun Valisi olduktan sonra Samsun’un özelliklerini ve güzelliklerini tanımaya çalışıyorum. Şehrimiz çok güzel, biz Samsun’u Sayın Sağlık Bakanımızın öncülüğünde, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kaymakamlarımız ve ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Benim Samsun’da gördüğüm şu güzellik var. Samsun özelliğinin yanında potansiyeli çok yüksek bir il. Çarşamba ve Bafra ovalarımız ile birlikte tarımda büyük potansiyellerimiz var” diye konuştu.
TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATARIZ
Yeni Organize Sanayi Bölgeleri kuruyoruz vurgusu yapan Vali Kaymak, ”Artık Samsun gelecek yıllarda göç veren il değil, çok sayıda göç alan il olacak.  Biz şuna inanıyoruz Samsun 3-4 milyon nüfusu besleyecek bir kenttir. Ama biz elbirliği ve gönül birliği yaparsak güçlü Samsun, üreten Samsun olarak Türkiye’nin gücüne güç katarız. O anlamda güzel birliktelik içinde Samsun’u yarınlara taşımaya çalışıyoruz. Çok ciddi çalışmalarımız var. Önümüzdeki günlerde Kuzey bölgemiz olan Rusya’nın da iş adamlarını ilimize davet edeceğiz. Rusya’nın Krasnodar kenti ile 3 Nisanda karşılıklı uçak seferlerimiz başlayacaktır. İlimizdeki köylülerimiz artık tarımı çok güzel işlesinler. Türkiye’nin geleceği olan tarım ve hayvancılıktan kopamayız. Burası bir tarım kenti onun için de Tarım Bakanlığı’nın çok güçlü yatırımları var. OKA Ajansı’nın, DOKAP Ajansının ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun çok güzel destekleri var. Bunları çok iyi takip edelim. Bu desteklerden faydalanalım ve üretelim. Ben tekrar bu programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
VATANSEVER DURUŞUNU SERGİLİYOR
Atakum Alanlı Mahallesi sakinlerinin gerçekleştirdiği programın kendisini çok etkilediğini kaydeden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakumlu hemşehrilerimiz her zaman devletinin ve hükümetinin yanında olduğunu gösterdiği gibi, bugün de Afrin Operasyonuna karşı çıkanlara inat, vatansever duruşunu sergiliyor. Alanlı Mahallesi sakinlerinin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz bu güzel buluşma, Atakum’dan tüm dünyaya bir mesaj niteliğinde. Türk Milletinin ordusunun, hükümetinin yanında olduğunun en güzel örneklerinden bir tanesini buradan tüm dünyaya göstermiş olduk. Rabbim Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu şehitlerimiz ve diğer tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Gazi olarak dönenlere de sağlıklı ve uzun bir ömür nasip etsin” şeklinde konuştu.
Jandarma Er Yunuscan Efe günün anlamına özel bir şiir okudu. Daha sonra Gazi Celal Ekiz nasıl gazi olduğunu katılımcılarla paylaştı. Daha sonra Vali Osman Kaymak, Gazi Celal Ekiz, Gazi Yılmaz Boz ve Gazi Metin Bağ’a Kur’an-ı Kerim ve bayrak hediye etti. Ardından Çakırlar Yalı Camii İmam Hatibi Adil Tek Sala okudu. Sonrasında İlkadım Müftüsü Hasan Başoğlu tüm şehitlerimiz için dua okudu. Program yemek ikramı ile son buldu.
Köksal ÖNER
şokhaber.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?