logo

SAYIN GENEL BAŞKAN GÜVENOYU ALMALIDIR

GENEL MERKEZ BU LİSTEYLE SAMSUN’U CEZALANDIRDI.
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Nuri Cömert, CHP’nin kurultay süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İlk günden beri bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından re’sen karar alınmak suretiyle partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi gerektiğini savunduklarını söyleyen Cömert, ‘Kılıçdaroğlu, güvenoyu almadan yola devam edemez. Bunun yolu da kurultaydan geçer’ dedi.
16 Temmuz’dan bu yana kurultay için imza toplama sürecinin başladığını dile getiren CHP Samsun İl Başkan yardımcısı, “Sorunlar, çözümsüz bir noktaya doğru sürükleniyorsa, bunun telafi edileceği yer, büyük kurultaylardır. 24 Haziran’da başarısız olduk. Liste belirleme hataları da dâhil olmak üzere, belirlenen yanlış politikalar buna sebebiyet vermiştir. Milletvekili sıralaması oldukça önemliydi. Samsun’da bilhassa bilinçli seçmen, listeye dikkat eder, bakar. Kaldı ki, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçmeni, liyakate çok önem verir. Tüzükten aldığı yetkiyle tepeden atama yapan parti üst yönetimimiz, Samsun’daki oy kaybının birinci derecede sorumlusudur. Örgütün morali bozulmuş, şevki kırılmıştır. Neticede, iki vekili zar zor gönderebildik. Böyle mi olmalıydı? Bunun gibi hatalar çok. Saadet Partili adayın Samsun’da ne işi var? Hem de tutup üçüncü sıraya koyuyorsunuz. Saadet Partisi, kendi listesini çıkardı ve mücadele etti. Biz de, dayatılan listenin parçası olan adayla el ele kol kola seçim çalışması yaptık. Bir faydası oldu mu? Mümkün değil. Saadet kökenli biri CHP’de üçüncü sıra aday diye hangi Saadet Partili seçmen bize oy versin? Bunu ilk aklına getiren kimdir bilmiyorum ama Samsunlu bir genel Başkan yardımcımız var. Dolayısıyla, Saadet Partisi ile ittifak görüşmelerine bizzat katıldığına göre Samsun’un üçüncü sırasına Saadet Partili bir adayın gönderilmesinde Sayın Haluk Koç’un bilgisinin ve müdahalesinin olmaması ihtimalini düşünemiyorum. Samsun’a en büyük kötülük yapılmış, adeta Samsun cezalandırılmıştır. Samsun’a bu kötülüğü neden yaptılar, kendilerine sormak istiyorum“ dedi.
KURULTAYI TOPLAMALI, YARALARIMIZI SARMALIYIZ
Parti içi sorunların tartışılacağı zeminin, kongreler ve kurultaylardan geçtiğini savunan Nuri Cömert, “‘Önümüzde yerel seçimler var, şimdi kurultay olursa yanlış olur’ diyenlere sesleniyorum. Böyle devam ederse asıl yerel seçimlerde nal toplarız. Koskoca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bile değişimden yana çağrı yaptı. Şu ana kadar 600’ün üzerinde imzaya ulaşıldığını biliyoruz. Sayın Genel Başkanın bence bu aşamadan itibaren, en azından bir güvenoyu almaya ihtiyacı vardır. Kurultay kaçınılmazdır. Bu kurultay, genel başkan değişikliğinden ibaret olmamalıdır. Parti içinde ağalık, beylik ortaya çıkaran tüzük hükümleri değişmeli, yeni bir parti programı ile geleceği okuyabilen bir vizyon çalışması yapılmalıdır. Yoksa bu şekilde yerel seçimlerde başarı beklemek, ham hayaldir. Buna izin vermemeliyiz. Tez elden kurultayı toplayıp, yaralarımızı sarmak zorundayız” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?