logo

ŞAHİN, MAKEDONYA’DA YÖRÜKLERLE BULUŞTU

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Doğu Makedonya Türkleri Derneğinin düzenlediği Geleneksel 12’inci Yörük festivaline katıldı.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Zihni Şahin’e Yörük Türkleri büyük ilgi gösterdi.  İstiklal marşımızın okunmasıyla  başlayan. Festival süresince Türk kültür ve geleneklerinin yaşatılmasına yönelik etkinlikler düzenlenecek.
HEPİNİZİ SEVGİYLE VE SAYGIYLA SELAMLIYORUM
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açılış konuşmasında ,‘Kanıyla canıyla bizim olan, ezanıyla salasıyla diniyle biz olan, giyimiyle kültürüyle geleneğiyle bizim olan, alın teriyle kokusuyla ruhuyla biz olan, sevgisiyle ahlakıyla töresiyle bizim olan, çok değerli kardeşlerim sizlerin şerefli çevresinde olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Sizlere Anadolu’dan Türkiye’den selam getirdim. Sizlere Samsun’dan kardeşlerinizden selam getirdim. Yüce Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Çok değerli Türkmen kardeşlerim 12’inci Geleneksel Türk şöleni Yörük şenlikleri hayırlı olsun. Bu şölende emeği geçen herkese, derneklerimize ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
TÜRKÜLERİMİZ SÖYLENECEK HALAYIMIZ ÇEKİLECEKTİR
Esas olan birliğimiz ve beraberliğimizin daima olması yönünde temennilerde bulunan Başkan Şahin,” Bunun bozulmasına asla izin vermeyiniz. Kültürümüzü geleneklerimizi nesiller boyu yaşatalım. Şölenlerimiz sonsuza kadar devam etsin. Dinimizi öğrenelim ve öğretelim. Ezanımız kıyamete kadar susmasın. Bu coğrafyada var olacağız. Türkülerimiz söylenecek halayımız çekilecektir. Mutfağımız yaşayacak çeşmelerimiz akacaktır. Dilimiz Müslümanız Türk’üz diye haykıracak Türkçemiz konuşacaktır. Biz bunun için varız ve yanınızdayız. Samsun büyükşehir belediye başkanı olarak diyorum ve bilmenizi isterim ki Samsun her zaman sizin evinizdir. Başımızın üzerinde yeriniz vardır” diye konuştu.
Başkan Zihni Şahin festivalin açılışı öncesinde beraberindeki heyetle Radovis Topolnica Müslüman Türk köyüne ziyaret etti. Köylülerle biraraya geldi. Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu anısına yapılan çeşmenin başında hatıra fotoğrafı çektirdi. Makedonya’da düzenlenen festivale Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve Balkan Rumeli konfederasyon kurucu genel başkan yardımcısı İzzet Altuntaş  ‘da katıldı.
Köksal ÖNER
şokhaber.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?