logo

Osmanlı’nın Dünyaya Bakışı Haritalarla Anlatıldı…

AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte AK Parti Genel Merkezi’nde “Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye Osmanlı’nın Dünyaya Bakışı” konulu harita sergisinin açılışını yaptı.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, “Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye Osmanlı’nın Dünyaya Bakışı” konulu harita sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye uzanan 16. ve 17. yüzyılları kapsayan  haritalardan yola çıkılarak düzenlenen  sergide Osmanlı’nın Dünya’ya bakışı, evreni algılayışları yansıtıldı.
Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye uzanan ve 16-17. yüzyılları kapsayan dönemdeki haritalardan yola çıkılarak hazırlanan sergide 43 harita yer aldı. Serginin açılış töreni AK Parti Genel Merkezin de çok amaçlı salonda yapıldı.
Dijital resimleme yöntemiyle yeniden tasarlanan haritaların olduğu serginin açılışını Karaaslan ile birlikte Başbakan Davutoğlu, Bakanlar, Milletvekilleri gerçekleştirdi. Sergiyi gezen Davutoğlu, haritalar hakkında bilgi aldı. AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığının düzenlediği organizasyonda çok sayı da davetli yer aldı.
Konuya ilişkin değerlendirme de bulunan Karaaslan şunları söyledi; “Yalnızca coğrafi özelliklerin değil aynı zamanda Osmanlı’nın dünyaya bakısını yansıtan bu sergi kıtaların, denizlerin yanı sıra flora ve faunanın, halkların, şehirlerinde tasvirleri ile değerlendirilmelidir. Bu anlamda bizlere çok zengin bir bakış açısını sunmakta ve Osmanlı’nın ufkunu göstermektedir. Ayrıca bu eserler birer sanat harikasıdır. Bize medeniyetimizin mirası olan bu ve benzeri özgün çalışmaları Genel Merkezimizde sergilemeye ve mümkün olduğunca çok ziyaretçi ile buluşturmaya devam edeceğiz. Piri Reisten Kâtip Çelebiye Osmanlı‘nın dünyaya bakısı isimli sergi 23 Mart-2 Nisan 2016 tarihlerinde 10 gün Boyunca ziyaretçilerini Ak Parti Genel Merkezinde kabul edecek.
AK Parti İl Başkanları toplantısı için Ankara’da bulunan AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da sergiyi ziyaret etti.
Şokhaber.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?