logo

OMÜ’DEN ÇANAKKALE KONSERİ…

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Sanat Grubu Türk Halk Müziği Korosu, fakültenin konferans salonunda Çanakkale Zaferi’ni Anma Konseri düzenledi.


Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz ve Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan etkinliğe İİBF Dekanı Prof. Dr. Ebül Muhsin Doğan, Dekan Yardımcıları, Samsun Türkiye Harp Malulleri Derneği üyesi Ali Gümüş, Kuzey Yıldızı İlkokul’u Müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Etkinlikte İstiklal Marşı’nın şiirini okuyan Dekan Ebül Muhsin Doğan’ın oğlu, ilkokul öğrencisi Ali Yasin Doğan dinleyenlerden büyük beğeni topladı.
Kore halkı bize minettar…
Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Samsun Türkiye Harp Malulleri Derneği’nden Kore Savaşı Gazisi Ali Gümüş, Kore Savaşı’na gidiş sebeplerini ve savaşta yaşadıklarını anlattı. Babası da Kurtuluş Savaşı Gazisi olan Gümüş, “Kore halkı, onlar için yaptıklarımız için bize minnettar ve çok saygı duyuyor” dedi.
Bu türkülerin hepsi aslında birer ağıt
Etkinlikte konuşan Dekan Ebül Muhsin Doğan, “Biz bugün buraya kim olduğumuzu hatırlamak ve bize bu günlerimizi veren Çanakkale Savaşı şehitlerimizi anmak için geldik. Bugün bile bu vatan için şehit vermeye devam ediyoruz. En son Anakara’da çocuklarımızı şehit verdik. Bu acı olaydan sonra etkinliği iptal etmeyi düşündük ama teröre teslim olmak istemediğimiz için manevi baskı altında da olsa yapmaya karar verdik. Sonuçta programda yer alan türkülere baktığınızda aslında hepsinin birer ağıt olduğunu göreceksiniz. “dedi. Konuşmasını “Siz şehit torunlarına aydınlık ve güzel günler diliyorum.” temennisiyle bitiren Dekan Doğan, başta Öğretim Görevlisi Cüneyt Mumcu ve Arş. Gör. Çiğdem Şimşek olmak üzere etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.
Çanakkale Savaşı hikâyeleriyle süslenen konserin ardından etkinlik sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?