logo

Müslüman Bir Sokulduğu Yerden Bidaha Sokulmaz!…


Asım Kurumahmut
asimof@gmail.com

Aklını Kullanmama Sorunumuz!

Hiçbir ilacın yan etkisi aklını kullanamama sorunumuzun yan etkileri kadar kalıcı ve yıkıcı değildir.
Dert, sorun varsa akıl da vermiş yüce Rabbim.
Dinimizde akıl baliğ olunca mükellef sayılıyor, muhatap alınma derecesine yükseliyoruz.
Akıl demek ki ayırt edici gücümüz.
Kullanmasını bilmek hem dünyevi hem de uhrevi açıdan önemli.
“Biz ona eşyanın bütün isimlerini öğrettik”, “insanoğlu için ancak emeğinin karşılığı vardır”, “oku” , “hiç bilenle bilmeyen bir olur mu”, “düşünmez misiniz” “akıl etmez misiniz” “hiç şüphesiz bunda düşünenler için, akıl edenler için bir ders vardır”
Kuran’da okumak, düşünmekle var olma mücadelesi vermeye teşvik varken ve okuyup düşünen Müslüman ilim öncülerinin medeniyete katkıları ortada iken günümüz insanının ölümü bahasına medeniyetin asrımızda kendisini sömüren parlayan yıldızlarına koşuyor olmasında terslik yok mu?
Oku emri ile herkeste var olan beynimizin yazılımı akıl devreye girdiği mesajını iyi okuyamıyoruz.
Çünkü okuyup düşünmüyoruz.
120 milyon nüfuslu Japonya’da yılda kişi başı 12 kitap okunuyor…
Bizde yılda 1,5 sayfa. Okuyup düşünen Japon toplumunun ekonomik katma değeri bizden fazla olması kendi ekonomisinin dinamosu küresel markalarının olması yukardaki ayetlerin tefsiri ve doğrulaması değil de nedir?
O yüzden beka sorunu, dış mihraklar, vay manipülatörler, spekülatörler, hainler diyerek sorunu afakileştirip bireylerin gayretlerini tetikleyemeyiz.
Sorunu aklileştirme ve somut çözüme giden yolu kolaylaştırmalıyız.
“Zorlaştırmayın kolaylaştırınız” prensibi esas olmalıdır.
Bireylerin gayretlerini kendi gelecekleriyle toplumun geleceğini teminat altına almak için bu işin lideri aklına mukayyet olması gereken bireyin kendisi olduğu gerçeğini anlamasına yardımcı olmak ve bu iyi niyet atmosferini korumak için vardır devlet.
İnsanı yaşatmanın ötesinde medeniyete katkı sağlar hale dönüştüren organizasyondur devlet.
Medeniyete katkı sağlayacak hedeflerden yoksun bireyler tüketim toplumu olmaya mahkûmdur ki hazıra dağlar da devlet de dayanamaz.
Tahran Üniversitesinde İran Dış İşleri Bakanı Cevat Zarif bir konuşmasında; “gücün kaynağı bilim, teknoloji, inanç, bağımsızlık, toplumsal güvendir”  Doğru tespitinde bulunuyor.
Bu başta Siyasal Bilimler Fakültesi ve tüm eğitim kurumlarımızda vizyon bilgi olarak belleklere yer etmelidir.
Bu cümleden esinlenerek bir “bağımsızlık” ağacımız olsa, bu ağacın kökleri de bilim, teknoloji, inanç, toplumsal güven olsa ve bir ağacın güç kaynağı kökleri olduğu gerçeğinden hareketle bu kökleri bir uzman tek tek etüt edip zayıf bulsa ilk fırtınada bu ağaç yıkılma riskine binaen derhal önlem alınması gerektiğine ilişkin rapor yazacaktır.
Köklerimize Atilla’dan bu yana kibrit suyu dökenler belli.
Beyin ayarlarımızla da eğitim yoluyla oynadılar ki tarih boyunca bu yıkılışlardan ders almadık.
Bütün yıkılışlarımızdan ders almamak öncelikle akıl sorunu, aklını kullanmama sorunu değil de nedir?
Hani “Müslüman bir sokulduğu yerden sokulmaz” basireti?
Yıkılınca değil yıkılmadan aklımızı başımıza devşirmek zorundayız.
Sorunu bekadan herkesin payına düşen aklı kullanmama sorununa indirgersek herkes aklını güçlendirmenin somut adımlarını atacak; okuyup düşünecek, ibret almanın ötesinde üretici gücün kaynağı aklı olduğunu fark edecek.
Yoksa çok defa daha “aaa kuşa bak” diyecekler yukardaki dört zayıf bir doğruyu ham yapacak.
Bağımsızlık ağacımızın bilim, teknoloji, inanç ve toplumsal güven kökleri akılla sulanmak zorunda.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Burası Mezarlık Değil!…

  10 Haziran 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  PARAYLA SAADET OLMAZ!... 2018-2019 futbol sezonunda TFF 2. Ligi iki gurup halinde yarıştı. Beyaz ve Kırmızı guruptan oluşan 2. Lig kıyasıya mücadele ile geçti. Her gurubun birincileri, Beyaz guruptan Keçiörengücü, Kırmızı guruptan ise Menemen Belediyespor direk olarak PTT 1. Ligine çıktı. Üçüncü takım ise her iki gurupta ilk 5’e giren takımların birbirleri ile oynadıkları maç sonucunda belli olacaktı. Bu müsabakalarda Samsunspor ilk maçını Sakarya ile oynadı ve elendi. Samsunspor’un gurubundan Sakaryaspor finale çıkan taraftı…...
 • Bilmiyor İsen Aç VİP Yönetmenliğini Bir Oku!…

  09 Haziran 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  Sayın Vali, Sen Komiser Kemal Kadar Olamadın!... Ordu eski valisi, Ankara emniyet müdürlüğü siyasi şube şefi, teröristlerin korkulu rüyası, tam bir devlet adamı… Komiser Kemal tırnakları ile kazıyarak geldiği Ordu valilik makamında; Ben bu makamı hiçbir siyasetçiye kullandırtmam benim devlet adamlığım bunu hükmeder, iktidarın DSP milletvekiline kapıyı gösterir… Bu olayın en yakın şahit i o günün DSP’li Ordu Belediye Başkanı bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’dur. Şimdi sen komiser Kemal’in oturduğu koltukta oturacaksın!.....
 • Olmuşla Ölmüşe Çare Yok!

  22 Mayıs 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  Samsunspor'da Yenilik Zamanı! Artık bu saatten sonra ağlamanın, sızlamanın, dövünüp saç- baş yolmanın gereği kalmadı. Şimdi yeni, yepyeni bir hedefe odaklanma vaktidir. Samsunspor; kim ne söylerse söylesin, istedikleri kadar sert eleştiri yapsalar da bu takım bizim takımımız. Tamam; futbolcularımız sahada biraz daha etkili olup, daha çok puan veya puanlar alabilir ve 1. Lig'e play-off' tan yükselebilirdi fakat bu sezon, bu kısmet olmadı. Hani ne demişler: "Olmuşla ölmüşe çare yok" İşte aynen böyle. Sırtını dağlara dayarken kendini üşütmeye...
 • İsmail Uyanık’tan ayrılık sinyalleri mi?…

  18 Mayıs 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  Samsunspor’da Neler Oluyor?... Samsunspor A.Ş. üst yönetiminde bir sorun mu var? İsmail Uyanık’tan ayrılık sinyalleri mi?... Şirketin büyük ortağı Yüksel Yıldırım, Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulunu önümüzdeki hafta Cumartesi günü İstanbul’da toplayacağını ve bu süreçte neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz. Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yaptığı basın toplantısıyla bütün sezonun artısıyla eksisiyle değerlendirmesini yaptı. Antröner değişiminden futbolcu alımına kadar bütün sorumluğu kendi üzerime alıyorum, beklenen b...