logo

KPSS (ÖABT) VE TRİATLON YARIŞLARI İÇİN TRAFİKTE DÜZENLEME

Samsun valiliğinden yapılan açıklamada; 05 Ağustos 2018 Pazar günü  saat 10.00’da başlayıp 75 dakika sürecek olan 2018-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavının ilimizde 47 okulda 15516 adayın katılımı ile yapılacağı, bu okullardan 26 okulda 8568 adayın OMÜ Kampüsü içerisinde, ayrıca 2 okulda 677 aday (Kurupelit Kız Meslek Lisesi ve Garip Zeycan Fen Lisesi)  trafiğe kapalı olan bölgede sınava girecektir.
Bu sınav için İlimiz bölge olarak belirlendiğinden, komşu illerden adayların geleceği, bu durumun İlimizde zaten çok yoğun bir trafik akımına sahip olan Atatürk Bulvarı,  Atakum, Üniversite ve şehir merkezi güzergâhında ayrı bir trafik yoğunluğu oluşturacağı, Pazar günü olması nedeniyle halkımızın deniz, yazlıklar ve piknik alanlarına gitmek için bu güzergâh yoğun olarak kullanılacaktır.
Ayrıca ilimizde düzenlenecek olan Uluslararası Falkon Fest Festivali nedeniyle 9 ülkeden yaklaşık 350 sporcunun katılımı ile 05 Ağustos 2018 Pazar günü saat 05.00 te başlayacak olan Triatlon (Yüzme, Bisiklet ve Koşu) yarışlarının başlama saati, ilimizde yapılacak olan KPSS alan sınavına katılan adayların sorun yaşamaması amacı ile aynı gün saat 10.00’a alınmıştır.
Bisiklet yarışları: Çobanlı İskelesinden başlayıp, Samsun Sinop Yolunu takiben 19 Mayıs İlçesi Aşık Kutlu Eğitim Merkezi (Ulu Camii) önüne intikal edileceği ve aynı güzergahtan geri dönülerek başlangıç noktası olan Çobanlı İskelesinde son bulacaktır.
Koşu yarışları: Çobanlı İskelesinden başlayıp Adnan Menderes Bulvarı bisiklet ve yaya yolu üzerini takiben Pelitköy Toplu Konut Kavşağı hizasından geri dönülerek başlangıç noktasında son bulacak yarışlar düzenleneceğinden İlimizden Sinop istikametine gidecek ve Sinop istikametinden ilimize gelecek araçların alternatif güzergâh bulunmadığından ve bu güzergâhı kullanmak zorunda olduklarından dolayı güzergâh üzerinde yoğun araç trafiği olması öngörülmektedir.
Yapılacak olan yarışlar nedeniyle Bisiklet parkuru olarak Çobanlı İskelesi ile 19 Mayıs İlçesi arasında kalan Samsun-Sinop yolunun deniz bandı (Samsun’dan Sinop İstikametine gidiş) 05.08.2018 Pazar günü saat 09.30’dan, yarışlar sonlanıncaya kadar araç trafiğine kapatılacaktır. Kara bandından ise gidiş-geliş yolu olarak araç trafiğinin akışı sağlanacaktır.
Atakum Karayolları Kavşağı ile Üniversite Kampüsü arasında Atatürk Bulvarına alternatif olarak trafik akışı İsmet İnönü Bulvarı ve Abdullah Gül (Cağaloğlu)  Bulvarına yönlendirilecektir.
Yarışların kara bandının iki şerit Sinop istikameti, bir şerit ise Samsun Merkez istikameti olarak düzenleneceği için Üniversiteye gidecek olan araçların kara bandından üniversite köprüsüne giriş imkânı bulunmadığından 1 km ileride bulunan Turgut Özal Öğrenci Yurdu Kavşağından U dönüşü yaparak geri dönmek zorunda kalacaktır. Sinop yönünden gelen akımın zaten tek şeride düşürülmüş olması nedeniyle yoğunluk yapacağı, Samsun Merkezden gelip bu kavşaktan U dönüşü yapmak isteyen araçlarla çakışma durumu olacağı için trafiğin çok yavaşlayacağı değerlendirilmektedir.
Bu nedenle, Üniversite Kampüsü içerisinde ve Şehir Merkezinde KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavına girecek olan adaylarımızın trafikte zaman kaybederek sınava geç kalmasına sebep olabileceği öngörülmekte olup adayların bu durumu dikkate alarak yola çıkmaları gerekmektedir.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?