logo

KÖKTAŞ’TAN İSTİKLAL MARŞI MESAJI

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, 12 Mart “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve İstiklal Marşı’nın Kabulü” günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milletvekili Köktaş, “İstiklal Marşımız aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir” dedi.
Milletvekili Köktaş mesajında şunları söyledi; “İstiklal Marşımız, Cumhuriyetimizin ilanından önce 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Millî marşımız, milletimizin hiç değişmeyen bağımsızlık karakterinin yakın çağdaki büyük tezahürü olan ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı’nın içinden çıkmıştır.
Mehmet Akif Ersoy, son günlerinde, hasta yatağında yatarken kendisine İstiklal Marşı için ‘Acaba yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?’ diye sorulduğunda; ‘O şiir bir daha yazılamaz, onu ben de yazamam; onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. Allah, bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın’ dediği gibi Rabbim bir daha öyle günleri göstermesin, birlik ve beraberliğimizi bölmek isteyenlere fırsat vermesin.
İstiklal Marşımız aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir.
İnanıyorum ki, milletimizi meydana getiren bütün fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu duygu birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edeceğiz.
Bu ruhla, Cumhuriyetimizi; 100’üncü yılına hazırlamaya, medeni milletler camiasında hak ettiği güce ve itibara ulaştırmaya, istiklal mücadelemiz gibi istikbal mücadelemizi de başarmaya kararlıyız.
Bu düşüncelerle, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 95. yıldönümünü kutluyor, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?