logo

KÖKTAŞ’TAN FINDIK AÇIKLAMASI!

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, fındık ile ilgili yaptığı açıklamada;
Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan aynı zamanda dünyada ve ülkemizde endüstriyel bir ürün olan fındık ile ilgili 20 yılı aşkın bir süredir neredeyse her yıl tartışmalar çıkmakta, beklentiler oluşmakta, mağduriyetler yaşanmaktadır.
Ülkemizin önemli ihracat kalemi, cari açığımızın azalmasında etkili, birçok çiftçimizin geçim kaynağı olan fındıkla ilgili çok ciddi çalışmalar yapmanın vakti de geçmiştir.
Bununla ilgili hükümet olarak gerekli imkânları sağlayarak, katma değer arttırıcı endüstri yatırımlarını yaptırmak zorundayız.
Aksi takdirde belirli firmaların alıcı konumunda olduğu, dünya da neredeyse tekelleşen alıcılar, çiftçilerimizi mağdur etmekte, ülke olarak ta beklediğimiz ihracat rakamlarından uzaklaşmak durumunda kalıyoruz.
Geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan sadece dört siyasi partinin bir araya gelerek vermiş oldukları araştırma önergesi, AK Parti Grubu tarafından kabul edilmemiştir.
Fındık ve diğer tarım ürünlerimiz, içeride siyasi istismara, dışarıda spekülatörlere bırakılmayacak kadar önemli ve hassastır.
26. Yasama döneminde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bütün partilerin, ortak önergesi ile üzüm ve bağcılık araştırma önergesi kabul edilmiş, her parti komisyona üye vermiş olup güzel çalışma yapılmıştır.
Bu bağlamda önümüzdeki günlerde fındıkla ilgili de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grupları bulunan bütün siyasi partilerle yapılacak ortak çalışmayla, konunun hassasiyeti üzerinde durulacaktır.
Fındıkta mutlaka lisanslı depoculuğa geçilmeli, verim arttırılmalı, maliyetler düşürülmeli, katma değer artıracak çalışmaları yapmak zorundayız.
AK Parti hükümetleri olarak; 16 yıldır sorumluluk taşıyan, çiftçimizin, sanayicimizin, esnafımızın, emeklimizin, yanında duran politikalar üreten lokomotif bir partiyiz.
Tarıma yüksek miktar da destekler vermiş olduğumuz halde üzülerek ifade ediyorum ki, tarım sektörümüz beklediğimiz seviyede değildir.
Destekler sadece vermeyle yeterli kalmadığını, bunların mutlaka etki analizlerinin yapılması gerektiğini de ifade etmek istiyorum.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?