logo

KALEMİN BEREKETİ HAT VE TEZHİP’ SERGİ’SİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış töreni düzenlendi.
‘Samsun’da 04-19 Ekim 2018 tarihlerinde açık kalacak olan ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış törenine ayrıca, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvacık Kaymakamı Mehmet Zahid Uzun, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Albaraka Karadeniz Bölge Müdürü İbrahim Uzun, Albaraka Türk Bankası Samsun Şube Müdürü Emre Örencik, Merkez Bankası Samsun Şubesi Müdürü Mehmet Ünal Kekevi, Albaraka Türk Bankası yetkilileri ve davetliler katıldı.
SANATLARINI DESTEKLEMEYE ÇALIŞIYORUZ
Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış töreni öncesi Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altunda, “Albaraka Türk olarak kurulduğumuzdan günümüze kadar kültürel değerlerimizin ve klasik sanatlarımızın yaşatılmasına yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Sanatın evrensel dilini güçlendirmek ve yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla uzun yıllar başta hüsnü hat sanatı olmak üzere bütün Türk ve İslam sanatlarını desteklemeye çalışıyoruz. Yarışmalarımızda dereceye giren çağdaş hattatlarımızın güzide eserlerini yalnızca İstanbul’daki sanat çevreleriyle değil, yurt içinde ve yurt dışında pek çok sanatsever ile buluşturmak amacıyla sergiler organize ediyoruz. ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi için 2 yıl önce İstanbul’dan yola çıktık. Yaklaşık 500 eserden oluşan koleksiyonundan seçme resimlerin yer aldı” dedi.
ÜLKELER SERGİMİZE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Serginin bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde sergileneceği yerinin bulduğunu söyleyen Altunda” Bunlar Almanya, İngiltere, Macaristan, Polonya, ABD ve Küba gibi ülkeler sergimize ev sahipliği yaptı. Ülkemiz de ise son iki yılda Bolu, Amasya, Manisa, Çorum, Batman, Ordu, Fatsa ve Bursa şehirlerimizde sanatseverlere ulaştı. Bugünde sergimizi kültür ve sanata verdiği destekleriyle, yetiştirdiği sanatçılarla, doğal güzellikleriyle insanı kendisine çeken bu güzel şehrimiz Samsun’da sizlerle buluşturuyoruz” diye konuştu,
BU SERGİDE GÖRÜLMEYE DEĞER
Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Biz öncelikle Albaraka Türk Bankası’na bu anlamlı sergiyi Samsun’da açtıkları için ve milli kültürümüze hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bütün Samsunluları bu sergiyi görmeye davet ediyoruz. Bu sergide görülmeye değer müthiş eserler var. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak protokol üyeleri ile birlikte ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Vali Osman Kaymak, ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisini gezerek ilgililerden bilgi aldı. Daha sonra Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Vali Osman Kaymak’a bir tablo takdim etti.
Köksal ÖNER
şokhaber.net

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?