logo

“İKİ DESTAN” İSİMLİ KİTAPÇIĞI DAĞITTIK

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ”Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yılı ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yılı anısına Çanakkale Zaferi’nin ve İstiklal Marşı’nın Kabulü sürecinin anlatıldığı kitapçık, ilçemizde ki okullarda öğrencilere dağıtıldı” dedi.


Kitapçıkta Tacettin Dergâhının önemi, İstiklal Marşı’nın Açıklaması Anlamı, Mehmet Akif’in Hayatı, Çanakkale Zaferi, Çanakkale Cephesi’nin Açılma nedenleri, Seyit Onbaşı, Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgiler ve savaşa etkisi, 57’nci Alay’ın kahramanlıkları ve önemi, Çanakkale Türküsü ve hikâyesi, Çanakkale Savaşı Hatıraları, şiirler, görseller, Kınalı Ali’nin hikâyesi ve annesinin yazdığı mektup, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri’ne isimli şiiri, Çanakkale Türküsü ve hikâyesi, Çanakkale Zaferi’nde verdiğimiz kayıplar, Mehmetçiğimizin savaş sırasında ki yemek listesi yer alıyor. Dağıtımı yapılan kitapçık, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Öğrencilere dağıtılan kitapçıkların, dağıtım bitirilmeden okunmaya başlandığı gözlendi.
ŞEHİTLERİMİZİ, GAZİLERİMİZİ ANDIK
Ülkemizin her yerinde ve ilçemizde çok anlamlı programların yapıldığını belirten Başkan Şahin,” Belediyemizce düzenlenen Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Çanakkale Deniz Savaşı ve İstiklal şairimiz Mehmet Akif’i konu alan “İki Destan” isimli konferans programı düzenledik. Şehitlerimizi, gazilerimizi andık. Bu anlamda yine Bafra Belediyesi olarak Çanakkale ruhunu gençlerimize en iyi şekilde anlatmak bakımından bir kitapçık hazırladık ve öğrencilerimize dağıttık. Şuna inanıyorum ki yapılan her program ve çalışma, atalarımızın çok büyük fedakârlıklar göstererek bizlere emanet ettiği bu topraklarda yaşayan biz emanetçilerine ve gençlerimize Çanakkale ruhunun nesilden nesillere aktarılmasına katkı yapacaktır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale Şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyor, gazilerimize en içten saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.
Köksal ÖNER

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?