logo

HAYVAN PAZARLARI VE YOL KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, “İlimiz genelinde faaliyet gösteren hayvan pazarları ve yol güzergâhlarında kolluk Kuvvetleri ile ortaklaşa yapılan hayvan ve hayvansal ürün hareketlerinin kontrolüne yönelik denetimler devam ediyor” dedi.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yürütülen denetimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, “Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması için hayvan hareketlerinin kontrolü büyük önem arz ettiğini vurgulayarak; Samsun’da Müdürlüğümüzce ruhsat verilmiş 7 adet hayvan pazarı bulunmaktadır. Bu pazarlarda salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek, bunlardan korunmak, hayvanların sağlıklı ortamlarda alınıp satılmalarını temin etmek ve bu yerlerin atık ve artıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermesini önlemek amacı ile denetimler yapıyoruz“ dedi.
YASAL İŞLEMLER YAPILDI
Denetimlerin devam edeceğini belirten Nail Kırmacı, “Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetim istasyonları ile muhtemel hayvan ve hayvansal ürün nakil güzergâhlarında kaçak hayvan ve hayvansal ürün sevklerinin önlenmesine yönelik kolluk kuvvetleri ile koordineli olarak denetimlerimiz devam ediyor. 2018 yılında İlimiz genelinde 150 gündüz, 81 gece olmak üzere toplam 231 denetim gerçekleştirilmiştir. Denetimler sonucunda 49 araçta belgesiz hayvan ve hayvansal ürün tespit edilmiş ve gerekli yasal işlemler yapıldı. Hayvan ve hayvansal ürün taşıyanların İl içindeki hareketlerde ürün türlerine göre değişen pasaport, nakil beyannamesi, nakil belgesi veya kesim raporu gibi belgeleri; İl dışı sevklerde ise mutlaka Veteriner Sağlık Raporu bulundurmaları gerekmektedir” diye konuştu.
Köksal ÖNER
şokhaber.net

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?