logo

EKONOMİ, HAKSIZ VERGİ VE CEZALARLA DÜZELMEZ!

Trafik cezaları ile alakalı SP Samsun İl Başkanı Temel Armutçu bir açıklama yaptı.
Ülkemiz, üretmeyen aksine tüketen israf ekonomi modeli sebebiyle(neo-liberalizm) maalesef ki raydan çıkarak kontrolsüz yol alışına devam ediyor. Raydan çıkmış bir vagonun kontrolü ne yazık ki mümkün değildir.
Bu korkulu süreçte makinist de, yolcular da, yolcu yakınları da facianın acı sonucunu iki eli başında, müdahale edemeden izliyor.
Bugün bu enkaz ekonomisinde; çaresiz ve iyi niyetle söylenen, motive edici sözler beyhudedir.
Tedavi için enkazın kaldırılıp enkaz altında kalan yaralıların psikolojik pansuman tedavisinden çok derhal fiziki tedavisine geçilme mecburiyeti vardır.
Ekonomi sadece haksız vergililerle, haksız cezalarla düzelemez, düzeltilemez.
Kötü giden ekonomide cari açığı, fiyat artışlarını ve israf yatırımlarını; tarım, teknoloji ya da sanayide ithalatı artırarak, sıcak para trafiğini hızlandırarak, yabancı danışmanlarla ortak olarak kapatamaz, durduramazsınız.
Peki, ben iyi niyetle soruyorum? 
Her ekonomik darboğazda, esnafa yüklediğiniz ek vergiye ve vatandaşa vurulan trafik cezalarına başvurmak size iktidarınızda ne kadar daha nefes aldıracak?
Hadi esnafa vurulan ek vergiler ve dayatmalar, yıllardır ters uygulamalarınız yüzünden kısmi felç geçiren esnaf tarafından hissedilmiyor ya da artık algı refleksleri uyuştuğundan normal karşılanıyor olabilir.
Lakin bu kadarına da yok artık… diyeceğimiz trafikte kural ihlali adı altında; evinin önünden işyerine kadar olan mesafede; ışık, kemer, telefon, müzik, park cezaları ile ekonomik kazanımda çığır açtığınız ceza modelleriyle yeni bir döneme başladık. Hemen hemen her evin, her ferdin aylık giderlerine (mutfak masrafı, ev kirası, su parası, telefon parası gibi ) vazgeçilmez ortak harcama giderleri hanesine yük olarak bir de trafik cezaları da eklenmiş bulunmaktadır.
İnanın ki bu millet size gerçekten karşılıksız bir sevgi duymuşken; her türlü kıskacın ve kaosun içinde evine ekmeği zor götürürken, bir de sizin cari açığı kapatmak adına her kolluk kuvveti mensubuna ceza yazması için makbuzlar dağıtmanız, bu vefakâr milletin sevgisine karşı yaptığınız haksız bir tutumdur.
Özetle, ülkenin mevcut iktisadi kıymetlerini, tesislerini hizmet sektöründe önde giden kuruluşlarını stratejik önemine bakmayarak ucuz pahalı demeden elden çıkararak bütçe açıklarının kapatılacağını, ülkeye döviz kazandırılacağını sanarak büyük yanlışa düştüğünüzün  hala farkında değil misiniz. Oysa ki; bugün her sahada hissedilen krizin önlenmesi için, bu fabrikaları ve tesisleri, ayrıca vatan topraklarını elden çıkartmak yerine daha fazla fabrika daha fazla tesis yapılması ve tarıma öncelik verilmesi gerekmez miydi? Ülkeyi hala bu sistem ile yönetmekte ısrar eden sizlerin bu yanlışlardan bir an önce dönmelerini temenni ediyoruz.
Şahsım ve ülkem adına diyorum ki; siz bu milletin sevgisini ve itaatini 16 yıldır yanlış kullanıyorsunuz. Bu millet bu vatan için, değil 450 milyar doları, ihtiyaç halinde tarihte tereddüt etmeden yaptığı gibi karşılıksız canını bile verir.
Yeter ki siz, size gösterilen sevgiye, saygıya, özveriye karşılığı aynı ölçüyle verin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?