logo

Dünyada 4,38 Milyar İnternet Kullanıcısı Var!…


Hüseyin Kurt
mavihaber@yandex.com.tr

Yeni Dünya Düzeni Ve Sosyal Medya

1971 yılında yan yana duran bilgisayarın iki birbirine e-posta iletmesiyle başlayan sosyal medya kavramı e-posta grupları ile yükselişe geçmiş, “chat” denilen sohbet odaları ile de tüm dünyaya yayılmıştı.

Gerek e-posta grupları gerek ise sohbet kanalları internet kullanıcılarının ilgi alanlarına göre birbirleri ile aynı konuları tartışmalarını sağlamış, küresel çapta ortak paydada buluşan internet kullanıcıları kitleler halinde olayları ve durumları tartışır hale gelmişti.

Blog tarzı ücretsiz internet siteleri içerik üreten blogger internet kullanıcılarının kendi fikirlerini özgürce yazma ve yayma fırsatı vermişti.

Sohbet odalarında rumuz, ICQ gibi mesajlaşma ortamlarında numara kullanarak kendisini gizleyen kullanıcılar Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları ile gerçek kişilikleri yani profilleri üzerinden iletişim kurmaya ve ilgi alanlarına göre kişileri takip etmeye ve gruplara dâhil olmaya başlamıştı.

***

Tüm bu gelişim sürecinde internet kullanımının küresel çapta artması, internet ve buna bağlı sosyal medya kullanıcılarının kendi fikir, siyasi görüş, ideolojik bakış açılarına göre bloglarda, sohbet odalarında, sosyal medya gruplarında ve birbirlerini takip ederek mikro bloglarda karşılıklı olarak etkileşmelerine neden oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan “Dünya Nüfus Beklentisi” başlıklı rapora göre şu an dünya nüfusu yaklaşık 7,7 milyar.

Halen dünya üzerinde 4,38 milyar internet kullanıcısı var. Yani dünyanın %56’sı internet kullanıyor.

Dünyadaki sosyal medya kullanıcısı ise 3,48 milyar. Yani dünya nüfusunun %45’i sosyal medya kullanıyor.

Bu çok büyük bir güç!..

Sosyal medya gücü çarpan etkisi ile kat kat artmaktadır.

Örneğin 100 takipçisi bir kişi veya grubun gücü 200 takipçisi olan bir kişi veya gruba göre 2 kat değil tam 4 kat daha güçlüdür ve etkilidir.

Sosyal medyanın gücü hesaplanırken 100 kişinin etkisi 100×100= 10.000 olarak hesaplanırken 200 kişinin etkisi 200×200=40.000 olarak hesaplanmaktadır.

İşte bu çarpan etkisi her türlü fikrin, ideolojisinin, görüşün veya yaklaşımın çok hızlı şekilde yayılmasına hatta viral hale gelmektedir.

***

Toplumsal iletişimin en etkili kitle iletişim aracı medyadır.” sözünü güncellersek günümüz yenidünyasında en etkili ve hızlı iletişim internet ve buna bağlı sosyal medyadır.

Bir propaganda alanı olarak sosyal medyayı incelersek; Toplumsal iletişim bağlamında bağımsız ve etkin bir görünümle müdahil olan medya, gerçekte ise yönetimsel manada egemen grubun ideolojisinin toplumsal alanda yayılmasının en etkili aracıdır.

Sosyal medya ise egemen grubun tam tersi olarak, birey bazında etkisiz olmasına rağmen kitleleri yönlendirmek ve toplumsal hassasiyetler yaratmak ve etkiye tepki oluşturmak bağlamında kolay etkili ve güdümlenebilir bir yapıdadır.

Sosyal medya, yenidünya düzeninde birçok ideolojiyi kutuplaştırarak ve bir araya getirerek etkileşime soksa da bu ideolojilerden ve fikirlerden çok etkilenen radikalizme yakın eylemsel yapıları da etkisel gücü itibariyle büyütmektedir.

Bu anlamda toplumda sosyal medya kullanım gerçeğini kabullenerek eğitim müfredatlarından başlamak suretiyle toplumu oluşturan bireylere olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde “sosyal medya okuryazarlığı” eğitimleri verilmeli ve bilinç seviyesi yükseltilmelidir.

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alınan Üç Puan Sevindirici…

  21 Ekim 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler, Üst Haber

  Yine Zor Kazanan Bir Samsunspor!... Ligler başladı başlayalı şöyle bir rahat maç seyrettik desek abartmış olmayız. Samsunspor neden zor maç kazanıyor? Neden sahada istenilen futbolu oynayamıyoruz? Neden Rakipleri bu kadar rahat oynatıyoruz? Neden düzenli bir oyun sistemimiz yok? Gibi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz çokça sorular var!… Samsunspor’u izleyen taraflı tarafsız herkes bu takımın oyunundan memnun değil… Bizler de gazeteci olarak Samsunspor’un bu oyunundan memnun değiliz. Her maç sonrası yorumlarımda da bunu ...
 • 14 Ekim 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  İrfan Hoca’ya 2 Sarı Kart!... Yılport Samsunspor teknik direktörü İrfan Buz kadroda bazı değişikliklere gitti. Kırklarelspor maçında İlyas Kubilay’ı ilk 18 almayan Buz, müsabakaya farklı bir kadro ile çıktı. Samsunspor yine bizleri yanılmadı… Oynadığı kötü futbolla İki hafta üst üste aldığı iki beraberlik takımdaki moralini bozmuştu… Tam bu moral bozukluğunun üzerinde sahasında Kırklarelispor’u ağırladı… Bu maç,  geçmişteki bütün olumsuzlukları silme maçıydı aslında… Samsunspor müsabakaya yine aynı taktikle çıkmaz mı?... ...
 • İnsanların Bir Sabrı Vardır!…

  10 Ekim 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  Bir Garip Samsunspor!... Ligde evinde Manisa Futbol Kulübü ile 2-2 berabere kalan Samsunspor umutlarını Amed Sportif faaliyetleri ile oynayacağı müsabakaya bağladı. Diyarbakır’da güzel bir gün, hava güzel futbol oynamaya elverişli… Anlayacağımız her şey Yılport Samsunspor lehinde… Tabi ki biz de Diyarbakır sokaklarında dolaşırken Suriye’nin Kuzeyine Türk Silahlı Kuvvetlerinin Diyarbakır’dan havalandıkları o sesleri duyuyorduk… Bu sesler de ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın başladığının sinyalleriydi… Gururlanmadık değil… Allah Ord...
 • Ahde Vefa Mı?…

  06 Ekim 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  Başkan Genç’in Rize Aşkı! İstanbul Minibüsçüler odası başkanı Ali Kemal Aktürk’ün baskısıyla avukatı Ak Parti kurucu il başkanı İbrahim Keskin tarafından il yönetim kuruluna alınan, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İbrahim Keskin’in milletvekili adayı olarak istifasının ardından Teşkilat başkanı Rizeli hemşehrimiz Av. Hayati Yazıcı tarafından Trabzon il Başkanlığına atanan Av. Ahmet Metin Genç yapılan ilk genel kurulda koltuğu Alirıza Akdeniz’e kaptırmıştı. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Trabzon belediyesini kaybeden Ak Parti Genel başkan...