logo

Çiftçinin durumu içler acısı!


Hüseyin Kurt
mavihaber@yandex.com.tr

SOKMA AKILLI TARIMIN HALİ!

Çiftçinin durumu içler acısı!

Sağılır bir inekten günde 15-20 kg süt almak için;

5 kg kesif yem versek 8,5 TL

İlave olarak;

10 kg yonca 7 TL

10 kg silaj 1,5 TL

Günlük bakıcı veya çoban parası 3,3 TL

İlaç ve veteriner masrafı 1,2 TL

Yem karma ve mazot masrafı ise 0,5 TL

Toplamda günlük 22 TL yapıyor!..

Sütün köylük yerde toplama litre fiyatı 1,1 TL

En üst verimden günlük 20 L süt verdiğini varsaysak; 20 L x 1,1 TL  = 22 TL

Net kar; 22 TL – 22 TL = 0 TL

Anlayacağınız el elde baş başta!

***

Peki, bu duruma nasıl geldik?

Kısa bir hafıza tazeleyelim;

Eskiden devletin kurumu TÜPRAŞ vardı!

Çiftçiye üreticiye gübre üreten TÜGSAŞ ve İGDAŞ gider TÜPRAŞ’tan hammadde alırdı.

Bu gübreler ile üretilen hububat ve yemlik ürünleri TMO çiftçiden satın alır, TZDK ve YEMSAN’ın verirdi.

Hububat piyasaya uygun fiyattan satılır, vatandaşın ekmeği pirinci uygun fiyattan tüketmesine zemin hazırlanırdı.

Çiftçinin hayvansal üretim için yem ihtiyacını TZDK ve YEMSAN’a bağlı Türkiye’nin dört bir yanındaki 30 yem fabrikası işletmesi karşılardı.

Çiftçi birliklerine ve çiftçilere işletme sermayesi olarak, T.C. Ziraat Bankası ve TKKMB üzerinden uygun ve sübvansiyonlu krediler sağlanırdı.

Bu kredi sağlayan kurumların verdiği krediler ile üretici TZDK’undan traktör ve zirai alet ve makinalarının tedarikini uygun fiyattan yapar, TİGEM’den tohum ihtiyacını, TZDK’dan ve çiftçi birliklerinden gübre ihtiyacını karşılardı.

Üretilen ürünleri TMO, TEKEL, TŞFAŞ, SEK, EBK, ÇAYKUR satın alır, piyasayı dengeler, fiyatları düzenler ve üretim yapardı.

Yapardı!

Çünkü artık yapmıyor veya yapamıyor!

Cumhuriyetin birikimi olan bu kurumlar özelleştirme adı altında satıldı.

Satılmadan önce içleri boşaltıldı.

Bilerek zarar ettirildi.

Emperyalizmin yeni adı küreselleşme adı altında ABD’nin, IMF’nin, AB’nin, Dünya Bankasının politikalarına ve dayatmalarına kurban edildi.

Devlet tekel oluşturmuş” denilerek özelleştirilen TEKEL, yabancı sermayenin sektörde tekelleşmesine neden oldu.

Özelleştirme adı altında yok parasına, hurda parasına, içindeki mal parasına satılan Cumhuriyetin birikimi kurumların büyük çoğunluğu bilerek veya yönetim zafiyetinden kapandı, arazileri AVM oldu, imara açıldı, 3. şahıslara misli misli kar edilerek devredildi.

Devredil de ne oldu;

Otu Rusya’dan,

Eti Sırbistan’dan,

Canlı hayvanı Uruguay’dan,

Süt ürünlerini Amerika’dan,

Tohumu İsrail’den

Gübreyi Ukrayna’dan

Tarımsal kredileri yabancı sermayeli bankalardan alır olduk!..

***

Bugün ise stratejik sektör olan tarım alanındaki bu sorumsuzlukların sonucunu yaşıyoruz ve daha da yaşayacağız.

Besi hayvanına ucuza yem alamayan, yem bitkisi için ucuza gübre alamayan, işletmesi için ucuza kredi bulamayan çiftçi ve üretici eski günlerini hasretle özler oldu.

Bitkisel üretiminde ucuza gübre alamayan, zirai ekipmanlarını uygun fiyata alamayan, tohumunu devlet destekli ucuza alamayan, ürettiği ürünü değerinde satamayan, yeni tarım sezonu için uygun işletme kredisini alamayan çiftçi çaresiz.

***

Çiftçiye kredi sağlayan bankaları amacı dışında kullanıldığından vatandaş yabancı sermayeli bankalara mahkûm edildi. Bu, adı Türk ama sermayesi yabancı bankalar değil mi zora düşüp kredisini ödeyemeyen ve icralık olan çitçinin üreticinin arsalarını, tarlalarını, bahçeleri haciz eden ve modern köy ağaları gibi mülk zengini olup köylere kadar ele geçiren!

Yazık yazık!

Bu çiftçiye, bu millete yazık!

Yazık ki; bu sokma akıllı milli olmayan yanlış tarım politikalarını uygulayanlara yazık!

Kalın sağlıcakla!..

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Demek bu iş para meselesi değil?…

  21 Ocak 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  KORKAKLAR BAŞARAMAZ!... Samsunspor ikinci yarıya iyi hazırlanmıştı… İlk etap kampını Samsun’da geçiren Yılport Samsunspor ikinci etap kampında Antalya’da idi… Her istediği futbolcusunu da kadrosuna katan Yılport Samsunspor ikinci devreye fırtına gibi başlaması bekleniyordu… İkinci yarının ilk maçı Amed karşısına Samsunspor yeni transferleri ile çıktı. Aytaç, Yılmaz Özeren ve de Abdulkadir Özgen’den beklentiler çok yüksekti. Kadro açısından bakıldığında ideal bir kadro ile Yılport Samsunspor maça çıktı. Ama gel gör ki; Sahad...
 • Neden bu iş yıllarca savsaklandı?

  20 Ocak 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  30 YILLIK AYIP! Samsunspor’un 20 Ocak 1989’da geçirdiği elim kazanın üzerinden dile kolay tam 30 yıl geçti. Karadeniz’in koca kenti Samsun, bu geçen süre içinde taş üstüne taş koyamadı. Sadece; her yıl kabirleri başında bu futbol şehitlerimiz anıldı. Bu ayıp Samsun’u yıllarca yönetenlerin ayıbı değil mi? Bu ayıp kimin? Neden bir anıt yapılamadı bugüne kadar? Neden bu iş yıllarca savsaklandı? Neden bu şehitlere sahip çıkılmadı? Neden? Bizi yöneten bu siyasiler olduktan sonra, bizi yöneten bu mantalite olduktan sonra, bizi yöneten bu şa...
 • Siyaset risk almadan yapılmaz!…

  12 Ocak 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  ANAP ve AKP                      1983 Genel seçimlerinde askeri cuntaya rağmen tek başına iktidar olan ANAP. İlk ziyaretini THY ait tarifeli uçakla Trabzon’a yapan Başbakan Turgut Özal ile  aynı uçağa binen TBMM Başkanı ANAP Trabzon milletvekili Necmettin Karaduman SHP lideri Erdal İnönü tarafından Günlerce eleştirilmişti… 1984 yerel seçimlerinde başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve ülke çapındaki il ve ilçe belediyelerinin %80’nini almıştı… Yerli otomotiv değil ama yerli montaj F-16’lar uçmaya başlamış, ikinci boğaz köprüsü hizme...
 • ‘Ziraat Bankası’nın işi bu mu?…

  09 Ocak 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  BATAN GEMİNİN MALLARI!... ‘Ziraat Bankası’nın işi bu mu?... TFF, Ziraat Bankası ile görüşerek Süper lig takımlarının borçlarını yapılandırmayı planlıyor… Şu işe Bakar mısınız?... Devletin malı deniz yemeyen domuz misali devlet kurumları peşkeş çekiliyor!... Neymiş efendim kulüplerin borçları????... Kime sordular da bu borçları yaptılar?... Kimlere bu paraları ödediler?... Millet evini zor geçindirdiği bir dönemde sen al 20-30 yaşındaki futbolculara ver milyon €’ları!... O da kendi çocuğun olsa ne ala… Ver yabancıya...