logo

Bu Kavramın Derinliğini Anlayamamıştım!


Asım Kurumahmut
asimof@gmail.com

Stratejik Egemenlik Ve Türk Birliği

Kemal Derviş’in Avrupa Birliği için yazdığı  “Which Way Now for the EU?” başlıklı yazısında “stratejik egemenlik” kavramından bahsedene kadar bu kavramın derinliğini anlayamamıştım. Avrupa Birliğindeki ülkelerde radikal ulusalcı politikanın yükselişinin de tesadüfi olmadığı böylece anlamış bulunuyorum.
Stratejik Egemenliği Sayın Derviş tanımlarken “Birlik içindeki devletlerin kaynaklarının korunması ve daha yakın politikaların geliştirilip koordinasyonun sağlanması” kısaca menfaat birliğini güçlendirme vizyonu olarak açıklıyor. Amaç Amerika ve Çin’in açık ara önde olduğu ekonomik güç dünyasında; G-2’de +1 Avrupa Birliği olarak yer almak.
Macron’un dillendirdiği Avrupa Ordusu da bu “stratejik egemenlik” kavramı etrafında ciddi bir hareketliliğin olduğu, Amerika’nın gölgesinden kalan Avrupa’nın tek başına güç olarak varlığını ortaya koyma arayışının sinyalleri olarak görülebilir.
Bir başka yazıda “strateji” kavramı “kuralların küresel düzeyde belirlenmesi” olarak tanımlanmakta ve stratejik egemenlik kavramının üçayağından bahsedilmekte:
1. Ekonomi
2.Güvenlik ve Savunma
3.Politikalar ve Diplomasi
Çin bu minval üzere batıya doğru güneye doğru stratejik egemenlik alanını genişletmeye, daha çok ülkeyi kendine önce ekonomik ardından politik olarak bağımlı kılmaya çalışmaktadır. Doğu Türkistan’daki Tacikistan’daki ya zorla ya da seve seve iç etme operasyonları bizim stratejik egemenlik alanımıza Türk toplumlarına göz diktiğini göstermektedir.
Tarihi Çin Seddini ekonomik anlamda inşa edeceksek bizim de stratejik egemenlik kavramı etrafında politikalar üretmeye ve Türk Birliğini ekonomik anlamda canlandırmak, varlığımızı stratejik anlamda korumak, akraba toplumları bu küresel güçlere yem etmemek zorundayız. G-2+1’ de Avrupa’dan sonra +1 olma iddiamızı uzun vadede güçlendirmemiz için de üretim ekonomisi için sürdürülebilir tedbirleri almak zorundayız.
Geleceği iyi okuyup fırsata dönüştürmek için duygusallıktan daha fazlasına ihtiyaç var. Diplomasi akraba topluluk da olsa romantizm kaldırmaz. Yoksa Çin ekonomik tufanı Türk hinterlandımızı yutmak üzere. Türk Birliği oluşturma adına akademik anlamda kürsülerin oluşturulup literatür çalışmalarına düşünce ve strateji kuruluşlarının oluşturulmasına ivedilikle başlanmalıdır.
Ayrıca Türk Birliğinin oluşma şansı ümmet birliğine göre daha güçlüdür. Kaldı ki stratejik egemenlik kavramı daha çok kültürel kapsama alanına sahip ki zaten kültürel bağımız olan toplumlar küresel kenelerden koparabilirse bu birliğin lokomotif olduğu çatı altında toplanacaktır.
Bu açıdan ekonomi ve diplomasinin mantık dilini işleten devlet politikalarıyla stratejik egemenlik alanımızda bizimle işbirliğine açık aktörlerle verimlilik esaslı kazan kazan politikasını işleterek küresel güç olma yolunda sağlam adımlar atmak zorunluluk, hayat memat meselesi olmuştur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alınan Üç Puan Sevindirici…

  21 Ekim 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler, Üst Haber

  Yine Zor Kazanan Bir Samsunspor!... Ligler başladı başlayalı şöyle bir rahat maç seyrettik desek abartmış olmayız. Samsunspor neden zor maç kazanıyor? Neden sahada istenilen futbolu oynayamıyoruz? Neden Rakipleri bu kadar rahat oynatıyoruz? Neden düzenli bir oyun sistemimiz yok? Gibi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz çokça sorular var!… Samsunspor’u izleyen taraflı tarafsız herkes bu takımın oyunundan memnun değil… Bizler de gazeteci olarak Samsunspor’un bu oyunundan memnun değiliz. Her maç sonrası yorumlarımda da bunu ...
 • 14 Ekim 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  İrfan Hoca’ya 2 Sarı Kart!... Yılport Samsunspor teknik direktörü İrfan Buz kadroda bazı değişikliklere gitti. Kırklarelspor maçında İlyas Kubilay’ı ilk 18 almayan Buz, müsabakaya farklı bir kadro ile çıktı. Samsunspor yine bizleri yanılmadı… Oynadığı kötü futbolla İki hafta üst üste aldığı iki beraberlik takımdaki moralini bozmuştu… Tam bu moral bozukluğunun üzerinde sahasında Kırklarelispor’u ağırladı… Bu maç,  geçmişteki bütün olumsuzlukları silme maçıydı aslında… Samsunspor müsabakaya yine aynı taktikle çıkmaz mı?... ...
 • İnsanların Bir Sabrı Vardır!…

  10 Ekim 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  Bir Garip Samsunspor!... Ligde evinde Manisa Futbol Kulübü ile 2-2 berabere kalan Samsunspor umutlarını Amed Sportif faaliyetleri ile oynayacağı müsabakaya bağladı. Diyarbakır’da güzel bir gün, hava güzel futbol oynamaya elverişli… Anlayacağımız her şey Yılport Samsunspor lehinde… Tabi ki biz de Diyarbakır sokaklarında dolaşırken Suriye’nin Kuzeyine Türk Silahlı Kuvvetlerinin Diyarbakır’dan havalandıkları o sesleri duyuyorduk… Bu sesler de ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın başladığının sinyalleriydi… Gururlanmadık değil… Allah Ord...
 • Ahde Vefa Mı?…

  06 Ekim 2019 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  Başkan Genç’in Rize Aşkı! İstanbul Minibüsçüler odası başkanı Ali Kemal Aktürk’ün baskısıyla avukatı Ak Parti kurucu il başkanı İbrahim Keskin tarafından il yönetim kuruluna alınan, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İbrahim Keskin’in milletvekili adayı olarak istifasının ardından Teşkilat başkanı Rizeli hemşehrimiz Av. Hayati Yazıcı tarafından Trabzon il Başkanlığına atanan Av. Ahmet Metin Genç yapılan ilk genel kurulda koltuğu Alirıza Akdeniz’e kaptırmıştı. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Trabzon belediyesini kaybeden Ak Parti Genel başkan...