logo

Biz demiyoruz ulema diyor!


Hüseyin Kurt
mavihaber@yandex.com.tr

“FES TAKMAK GÂVUR İŞİDİR”

Bir feslidir gidiyor!

Adı Kadir Mısıroğlu.

Fes taktığı için Fesli Kadir’de deniliyor.

Hatta akıl sağlığı ile ilgili olarak adının başına farklı ekler de ekleyenler var!

Videolarındaki onlarca yanlış ve yalana rağmen kendisine tarihçi (!) denilen bir zat!

Türk, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı olduğu ise söylemlerinden alenen belli olan bir zat hem de!

Milli Mücadele nefretiyle “keşke Yunan kazansaydı” diyebilecek kadar nefret dolu bir kişilik.

Fes taktığı ve eğreti taktığı kravatı ile kendine bir tarz yaratan fesli Kadir’in neden sarık değil de fes taktığı ise merak konusu!

***

Gelelim şu fes işine;

Fes adı Fas’ta yayılıp giyildiği için bu adı almış.

Osmanlı’da bir Müslüman simgesi haline getirilmiş olan fes, 1800’lerde Halife ve Padişah olan II. Mahmut zamanında Fas’tan örnek alınarak kabullenilmiş ve resmileştirilmiş.

Fesin resmileştirilmesi “kıyafet nizamnamesi”  yani o dönemin kıyafet devrimi ile uygulanarak kullanılmaya başlanmış, sonraları Yunan adalarında oturan Rumlar günlük yaşamlarında kullanmaya başlamış. Hatta Rumlar fese bizden daha çok sahip çıkmış.

Osmanlı’da giyim konusundaki ilk devrim olan bu kıyafet nizamiyesi 1826 yılında çıkartılmış sarık ve cübbe yasaklanmış, devlet memurlarına, ilk kez; fes, pantolon ve ceket giyilmesi zorunluluğu getirilmiş!

O dönem fes, ulemanın yani din alimlerinin büyük tepkisine neden olmuş hatta II. Mahmut’un adı “gavur padişah”a çıkmıştı!

Bu değişime padişah da kravat takarak katılmış ve Osmanlı’da kravat takan ilk padişah olmuş.

İlk aşamada Tunus’a 50 bin fes siparişi verilse de sonraları Fransa’dan getirilmiş en son ise Avusturya’dan satın alınmaya başlanmış.

Avusturya’nın Bosna’yı ilhakından sonra protesto edilerek kafalardan atılan fesler yerini kalpaklara bırakmış.

Kendisine tarihçi(!) dedirten bir kişinin fesin tarihini bile bile takması bile başlı başına bir tartışma konusu ve topluma bir mesajdır.

Ne demişti o dönemin uleması “fes takmak gavur işidir!

Biz demiyoruz ulema diyor! 

Kalın sağlıcakla.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mesele Fenerbahçe meselesi değil!…

  11 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  FENERBAHÇE’YE ÜZÜLMEK YA DA ÜZÜLMEMEK… Fenerbahçe’ye üzülmek aklımın ucundan geçmezdi... Timsah gözyaşları da değildi benimkisi… Bu milleti büyük yaban zayıf gördüğüne destek olma refleksiydi!... Başka bir camianın mutsuzluğundan mutlu olmak insancıl değildir! Acımasızca düşene bir vole de ben vurdum gol oldu diye sevinmek bu millete ters düşen tutum olmalı değil mi? Üzüntümün kaynağı da bu değerler erozyonunun korkunç boyutlara ulaşmasından... Anasınıfındaki çocuğa kadar sirayet eden kıskançlık ve şiddete eğilimin kaynağı yine yetişki...
 • Kim bunun önüne geçecek?…

  10 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  KADIN CİNAYETLERİ!... Kadınları yani birinin kızını, diğerinin anasını, öbürünün kız kardeşini, ablasını, eş olacak kültürsüz, medeniyetsiz, acımasız kişiler sokak ortasında, evde her yerde acımasızca öldürüyor öldürülebiliyor... Bu her gün hepimizi yaralıyor ama bizden önce ana babalarını, yakınlarını, en derinden kalpten yaralıyor… Acısını ebediyen unutamıyor… Nedir bu kepazelik, acımasızlık, beraber bir yastığa baş koyduğunuz eşinizi sokak ortasında, halkınızın, çocuklarının, ailesinin gözü önünde, vahşi hayvanlardan daha da hunharca ö...
 • Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi…

  09 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  SAMSUNSPOR ÇOK RAHAT! Samsunspor-Manisaspor maçı öncesi eski Samsunsporlu hayatını kaybeden Ömer Kuranel (Çolak Ömer) için yakaya yapıştırmak için çıkartmalar dağıtıldı. Ve; Ömer Kuranel’in kardeşine forma ve plaket takdim edildi. Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi. Unutmamak unutulmamak büyüklükten gelir... Samsunspor büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Teşekkürler Samsunspor! Samsunsporlu futbolcular sahaya ‘KALBİMİZDESİN ÖMER KURANEL!’ pankartıyla çıkarken taraftarlardan büyük alkış aldılar. *** Manisaspor sahaya g...
 • Bu maçta öne çıkanlar nedir derseniz?…

  08 Aralık 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  YORUMSUZ BİR MAÇ!... Samsunspor PTT 2. Liginin 16. haftasında ligin alt sıralarındaki ekiplerden Manisaspor’u konuk etti. Müsabaka oyuncu listelerine bakıldığında favorinin mutlak belli olduğu bir maç… Samsunspor için idman maçı da diyebiliriz… Manisaspor çok genç bir kadroyla sahaya çıktı… Müsabaka öncesi 15 gün önce vefat eden Samsunsporlu futbolcu Ömer Kuranel için bir anma töreni düzenlendi… Zamanı geçmiş bir anma olsa da ne kadar doğru olur ona siz karar verin… Müsabakaya seyirci ilgisi azdı… Samsunspor taraftarları...