logo

BAŞARI’DAN ZAMAN SEMİNERİ…

Canik Başarı Üniversitesi’nde Zaman yönetimi konulu seminer düzenlendi.


Başarı üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Müge Yılmaz gençlere zamanı yönetme metotlarını anlattı.
Zaman; Amaçların, sorumlulukların, zevklerin ve sosyal yaşamın içerdiği etkinlikleri bir arada yürütebilecek bir biçimde planlanması anlamına gelmektedir diyen Yılmaz; yapılan istatistiklerle 24 saatin aslında az gibi gözükse de birçok faaliyetle dolu olduğunu, fakat bizim öncelik sırası yapmadığımızdan dolayı kargaşa yaşadığımızı belirtti.
Bir günün yüzde 32sini uyuyarak, yüzde 20 sini çalışarak, yüzde 10’unu yemek yiyerek ve yüzde 9ûnu seyahat ederek geçirdiğimiz istatistiki verilerle kanıtlanmıştır. Geriye kalan zamanı ise kişisel bakım, öğrenme ve beklemeye ayırdığımızı ifade eden Yılmaz; ”Neden bir türlü işimiz yetişmiyor ve karmaşa yaşıyoruz” sorusunun cevabını ise zamanı iyi planlayamadığımıza bağladı. Zamanı doğru biçimde planlamayı öğrenmek, yaşamımızda yapmak istediğimiz tüm işlere zaman ayırabilmek ve stresten mümkün olduğunca uzak yaşayabilmek için gerekli bir adımdır. Buna engel olan ise, mükemmeliyetçi davranışımız, erteleme alışkanlığımız, kendimize aşırı güvenmemiz, konu ve olayları hafife almamızdır.
Müge Yılmaz; Kısa vadeli ve uzun vadeli planlama yaparak hayatımıza katma değerler katmalıyız, Zamanı iyi kullanma da altın kural olarak; iş planlaması, önem ve öncelik sıralamasını mutlaka yapmalıyız diyerek gençlere zamanı yönetilme hakkında ipuçları sundu.
şokhaber.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?