logo

BALIKÇILARA YÖNELİK DENETİMLER SÜRÜYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Samsun merkezli olmak üzere Ordu, Sinop ve Giresun illerinde eş zamanlı çapraz toplu denetimler yapıldı.
Denetimler 5-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Samsun Balık Hali başta olmak üzere karaya çıkış noktaları, balıkçı gemileri, nakil araçları, balık halleri, işleme tesisleri, depolar ve perakende satış yerleri dâhil olmak üzere 259 noktada düzenlendi.
BALİKCİLARA GÖZ AÇTIRMIYORLAR
Yapılan kontrol ve denetimlerde; 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’na aykırı olarak avlanan ve boy yasağına uymayan 4632 kg istavrit, 970 kg Lüfer, 156 kg Barbun ve 84 kg Mezgit balığına el konulmuştur. Ayrıca standartlara uymayan 2 adet av aracına da el konulmuştur. Denetim ekipleri tarafından el konulan su ürünlerinin satışı yapılmak üzere Milli Emlak Müdürlüğüne teslim edildi.
DENETİMLERİ DEVAM ETTİRECEĞİZ
Getirilen düzenlemelere uymayan 43 kişi/ işyerine 49 bin 938 TL İdari Para Cezası uygulandığını hatırlatan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, ”Su ürünleri denetimleri sezon süresince devam edecek.. Balıkçılar, su ürünleri komisyoncuları ve perakendecilerin getirilen yasaklara uyma mecburiyetini ve özellikle limit altındaki balıkları avlamamaları gerekiyor. Bu konuda balıkçılara uyarılarda bulunduk” dedi.
Köksal ÖNER
şokhaber.net

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?