logo

Bafra Orman İşletme “Orman Haftası”nı Kutladı

Bafra Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Haftasını 27 Mart 2018 tarihinde saat 10.00’da, görkemli bir organizasyon ile kutladı.
Bafra Orman İşletme Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21 Mart’ı içerisine alan haftanın Orman Haftası olarak kabul edilmesi nedeniyle Bafra Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde kutlama yaptı. Kutlamaya; organizasyonu tertip eden Bafra Orman İşletme Müdürlüğü personeli başta olmak üzere Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Turgut Türkmen, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Amasya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şakir Güneri, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar ve birçok kurum ve kuruluş temsilcisi katılım sağladı.
Düzenlenen etkinlik, Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı ve Bafra Orman İşletme Müdürü Ercüment Sarıca açılış konuşmalarını yaptı. Ardından Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel yaptığı konuşma ile ormanın hayatımızdaki önemine değindi. Düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin şiirleri okundu ve dereceye giren öğrencilere tören düzenlenerek çeşitli hediyeler protokol tarafından takdim edildi. Daha sonra estetik değeri yüksek olan türlerin fidanları Kaymakam, Başsavcı, Belediye Başkanı ve katılımcılar tarafından dikilerek Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesi ağaçlandırılmış oldu. Son olarak yine Orman İşletme Müdürlüğü tarafından; işlenmiş ahşap ürünler, ağaç tohumları, çeşitli bitkiler ve taşlar sergilendiği stantlarda katılımcılar tarafından gezilerek görüldü.
Müdür Sarıca’dan Milli Ormancılık Mesajı
Bafra Orman İşletme Müdürü Ercüment Sarıca yaptığı konuşmada; “Ülkemizde 21 Mart, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasının başlangıcı olarak, 1975 yılından beri kutlanmaktadır. Son zamanlarda, Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için Orman Haftası daha hassas bir şekilde kutlanmaktadır. Biz, orman teşkilatı olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan ağaçlandırma seferberliği ile 2023 ormancılık hedeflerine “Milletimizle Birlikte Daha Yeşil Türkiye” sloganıyla emin adımlarla ilerliyoruz. Bu bağlamda, mevcut ormanlarımızın muhafazası ve geliştirilerek sürdürülebilirliği için Orman Genel Müdürlüğü teşkilatına ve de tüm vatandaşlarımıza, gelecek nesillerin bekası için daha büyük sorumluluklar düşmektedir.
Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz gibi, bizler de, Bafra Orman İşletme Müdürlüğü olarak; Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında üzerimize düşen sorumluluğu layığı ile yapmaktan kaçınmıyoruz. Ağaç, bitki, yaban hayvanı, toprak ve su gibi varlıkların bir arada oluşturduğu ormanlarımız fonksiyonel alanlar olup kent içlerinde; gürültü önleyici, gölge oluşturucu, rekreasyon alanı, estetik sağlayıcı gibi yararlar sağlarken kırsal alanlarda; sel ve taşkın önleyici, su rejimini düzenleyici, erozyon ve heyelan önleyici, odun dışı orman ürünleri ile gelir getirici gibi bir çok fayda ile varlığını sürdürmektedir.
Topluma bu denli fayda sağlayan ormanlarımızı oluşturan ağaçlar, kentlerde de yoğun olarak yerini almalıdır. Etkinlik düzenlediğimiz bu eğitim kurumumuzda fidanları toprakla buluşturarak ağaçlandırmış olacağız. Mutluluk verici ve hayırlı bir iş olan fidan dikim etkinliğine katılan herkesin Orman Haftasını kutlar, fidan ve ağaçların, büyük küçük demeden korunduğu bir yaşam dilerim” İfadelerine yer verdi.
Bafra’da 16 Bin Fidan Dağıtımı Yapıldı
Bafra Orman İşletme Müdürlüğü yerleşkesinde, ağaçlandırma seferberliğine istinaden, yeşil alanların artırılması hedefiyle halka 16 bin fidan dağıtımı yapıldı.
Müdürlük personeli ve Kaymakam Türkel, Bafralı vatandaşların yoğun katılımı ile saat 15.00’te Orman İşletme bahçesinde çeşitli türlerin yer aldığı fidanları halkla buluşturdu. Bu türler içerisinde gelir getirici ve kullanım alanı geniş olan Defne ve Fıstık Çamı gibi fidanların yanında Mavi Servi, Kara Servi ve Mazı gibi türler de dağıtıldı.
Kısa bir konuşma yapan Kaymakam Türkel, “Fidan dikmenin ve ağacı korumanın önemine dikkat çekerek; ağaca ve yeşile kıymet veren canlıya kıymet verir mesajını verdi. Defne ve Fıstık Çamı türleri hakkında gelir getirici olması ve kullanım alanı üzerinde durdu.”
Bafra Orman İşletme Müdürlüğü olarak temin edilen 16 bin adet fidan Bafra Kaymakamı Türkel ve Bafra Orman İşletme Müdürü Sarıca tarafından yoğun bir şekilde katılım sağlayan halka dağıtıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?