logo

ÂŞIK VEYSEL’İN 43. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ MESJI

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan,  büyük halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu’nun, ölümünün 43’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Karaaslan, mesajında şu ifadelere yer verdi,
“Sivas’ın Şarkışla’sında doğan Veysel, gözlerinin kaybolan ışığını gönül gözü ile iç dünyasına aktararak bu dünyasını mamur hale getirdi ve oradan aldığı ilhamı “Uzun ince bir yoldayım, Benim sadık yârim kara topraktır” diye ölümsüzleşen dizeleriyle bize aktarmasını bildi.
Ozanımız, sözlü ve sazlı ozan geleneğinin günümüze sarkan bütün damarlarını etkileyerek, gelecek için adeta bir mihenk taşı durumuna gelmiştir. Halk ozanımız Âşık Veysel, küçük yaşta yaşadığı acılara rağmen, yüreğindeki sevgi ve hoşgörü ile 7 yaşında eline aldığı sazı ve farklı üslubuyla kültür zenginliğimize zenginlik katmış, eserlerinde Türkçemizin güzelliğini en güçlü bir şekilde yansıtmıştır. Halk edebiyatımızda, Anadolu halk ozanlarının en önemli şahsiyetlerinden biri olarak yerini almıştır. Unutulmaz türküleri ve şiirleriyle gönüllerde taht kuran değerli ozanımız Âşık Veysel’i aramızdan ayrılışının 43. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?