logo

ANADOLU İMAM HATİPLİLER ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’inci yıl dönemi dolayasıyla Samsun’un  Atakum ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Çanakkale savaşında hayatını kaybeden tüm şehitleri anma programı düzenlendi.
Okulun konferans salonunda gerçekleşen programa, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’inci yıl dönemi dolayasıyla program büyük bir ilgi ile izlendi.
DÜNYA TARİHİNİN DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİDİR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, açılış konuşmasını yapan Kimya Öğretmeni Fatih Aydın, “Çanakkale Savaşları, Türk Savaş Tarihi’nin bir harp safhası ya da Birinci Dünya Savaşı’nın bir parçası değil; başlı başına dünyayı dize getiren ve dünyanın en güçlü ordularını Çanakkale Boğazı’ndan geçirmeyen muazzam bir olay veya dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Yaşadığımız bu cennet vatanın bağımsızlığı adına yüz binlerce vatan evladı Gelibolu Yarımadasını kanıyla sulamış ve canını vermiştir. Yaşama ve var olma hakkı elinden alınmak istenen Türk Ulusu, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık göstererek Türk’ün adını dünyaya bir kere daha duyurmuş, Çanakkale’de kahramanlığın destanını yazmıştır” dedi.
KONULU KISA FİLM ÇALIŞMASI OLDU
Öğrencilerin, Çanakkale ruhunu ve atalarının kahramanlıklarını daha iyi anlayabilmeleri için düzenlenen program, öğrenciler tarafından seslendirilen şiir ve türkülerle devam etti. Dolu dolu  devam eden programın en ilgi gören kısmı, “ 18 Mart  1915 tarihi İmam Hatipli öğrenciler için ne ifade ediyor? “ konulu kısa film çalışması oldu. Öğretmen ve öğrencilerin duygularını aktardığı kısa film öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Öğrencilerin, gitar, kemençe ve saz eşliğinde Çanakkale Türküsünü seslendirmesinin ardından Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi  Müdür Başyardımcısı Murat Paşa Ok’un emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür konuşmasıyla program sona erdi.

Köksal ÖNER
şokhaber.net

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?