logo

AKP’NİN YEREL SEÇİM TAKTİĞİ PARA ETMEZ

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimat uyarınca büyükşehir olmayan 51 ilin, bütünşehir kapsamına alınacağını ve nüfus sınırı şartı olmadan tüm bütün bu illerin bu kapsama alınacağını belirtti. Konunun bir kaç yıldır görüşüldüğünü söyleyen Tufan Akcagöz, “51 ilin, Büyükşehir statüsüne kavuşturulacak olduğu dile getiriliyor. Bu illere ait beldeler, kapatılacak. Neymiş, hizmet sunumunda kalite yakalanacakmış. Samsun, Büyükşehir kapsamına alındı, hizmet kalitesi arttı mı? Millet, yol için eylem  yapar hale geldi. Bu büyük bir kandırmaca ve asıl amaç belli. Korku dağları sardı, açık olan bu. Kırsalın oyu ile Belediye alma taktiği demek ki 2019 seçimlerinde sahneye konulacak. Bunlar hep korkunun alameti. AKP, gidici derken, işaret etmek istediğimiz de işte buydu. Gitmemek için ellerinden geleni yapma gayreti içindeler. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Devletin temel ayarları ile oynamak da buna dâhil” dedi.
2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ uygulamasının yürürlüğe girebilmesi için, hukuki alt yapının 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerektiğini belirten Tufan Akcagöz, “Tüm yetki İl Özel idaresinden alınarak belediye başkanlıklarına veriliyor. Tüm kaynaklar bundan sonra belediyelerde toplanacak. Merkez ilçe kalkacak. Tüm köyler mahalle olacak. İddia edilen o ki, vatandaş daha iyi hizmet alacak. Bu, tamamiyle gerçek dışı bir iddia. Devlet hizmet götürecekse, şu andaki yapı buna engel değil. Ancak, bu değişiklikten umulan fayda başka. Önümüzde yerel seçimler var, bu yerel seçimlerde AKP açısından sıkıntı büyük. Görüyorsunuz, belediye başkanları bırakıp bırakıp kaçıyorlar. Belediyeleri ellerinde tutmak için her yola başvuruyorlar. Bu da onlardan biri. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, çare yok; 2019 yılı Türkiye’nin aydınlık geleceğine milad olacaktır” diye konuştu.
DÜZENLEMEYLE BÜTÜNŞEHİR OLACAK 51 İL
Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?