logo

95. Kurtuluş Yıl Dönümü Tekkeköy’de Kutlandı…

Tekkeköy Artvinliler Derneği tarafından organize edilen Artvin’in düşman İşgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümü Tekkeköy Kutlukent düğün salonunda gerçekleştirildi.
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Tekkeköy Kutlukent düğün salonunda Artvin’in düşman İşgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümünde düzenlenen gecede Artvinliler ile bir araya geldi.


Artvin’ler Derneği Başkanından Hasan Togar’a Teşekkür
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’a düzenlenen gece için teşekkür eden Tekkeköy Artvinliler Dernek Başkanı Başağa Meydan, “Bizleri bu aksam burada bu anlamlı gecemizde yalnız bırakmayan, desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen, her zaman ve her platformda yanımızda olduğunu bizlere hissettiren Tekkeköy Belediye Başkanımız Sayın Hasan Togar’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu akşam ki gibi hep bir arada olmak aynı duyguyu paylaşmak bizleri bir arada tutuyor. Bu duygu ve düşüncelerle Artvin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıl dönümü milletimize ve bütün Artvinli hemşerilerimize kutlu olsun’’ dedi.
Tarihi Destanlarla Dolu Bir Milletiz
Artvinlilerin düşman İşgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümünde konuşan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar” Artvinli hemşerilerimiz de o zor dönemlerde bütün ülke sevdalıları gibi ülkemizin düşman işgalinden kurtulabilmesi için cefakârca, fedakârca ülkesi ve milleti için düşmanla gözlerini bile kırpmadan mücadele ederek üzerinde 95 yıldır birlik beraberlik içinde yaşadığımız bu güzel vatanımızı bizlere armağan etmişlerdir” dedi.
Tekkeköy Medeniyetlerin Beşiğidir
Sözlerine devam eden Togar, “Tekkeköy ilçemiz birçok kültürün beşiği olarak tarih öncesinden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Paleolitik dönemden itibaren yerleşmenin var olduğu bilinen Tekkeköy İlçemiz M.Ö 600.000-10.000 yıllarına kadar dayanmaktadır.   Selçuklular Anadolu’ya yerleşmeye başladığı zaman bölgeyi Türklere ve İslamiyet’e açmak için Türk velisi Şeyh Yusuf Zeynuddin buraya göndermiş ve tekke kurdurmuştur. 1399’da Tekkeköy Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Osmanlılar döneminde Türkler ve Bizans döneminden kalma Rum halkı barış içerisinde yaşamıştır” dedi.
Gün Birlik ve Beraberlik Günüdür
Tekkeköy “Tarihin Doğduğu İlçe”  diyen Togar,” Binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ilçemiz şimdide içinde bizim zenginliğimiz olarak tabir ettiğimiz etnik kökenli hemşerilerimizle beraber huzur ve barış içinde yaşıyoruz.  Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Tekkeköy İlçesi olarak biz içimizde barındırdığımız birçok etnik kökenli vatandaşlarımız ile beraber ülkemize ve milletimize sahip çıkıyoruz” dedi.
şokhaber.net

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?