logo

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada; Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Bakanlığımız tarafından yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması ” sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına amacıyla fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması ifadesi yer almaktadır. İlimizde de fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek amacıyla her yıl 3-4 Ekim  “Dünya Yürüyüş Günü” haftası tüm ilçelerimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak koordine ettiğimiz ve kamu kurum ve kuruluşların, öğrencilerin ve halkın katılımıyla 4 Ekim 2018 Perşembe Günü saat 11.00’da Sevgi Cafe önünden başlayan yürüyüş etkinliğimiz Tütün İskelesi’nden geri dönülerek başladığı yerde son bulacaktır. Etkinlik sonunda tüm katılımcılarımıza su ve elma ikramı yapılacaktır.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?