logo

1980 öncesi bir süreç beklemektedir!…


Hüseyin Kurt
mavihaber@yandex.com.tr

EKONOMİK İSTİKRARSIZLIK ve SİVRİ DİLLER

Ülke yeni bir sürece girdi.

Son dönemde ülke, bölgede ve dünyadaki gelişmeler Türk toplumunu yakın gelecekte yeni sınavların beklediğinin bir göstergesi.

Öncelikle ekonomi konusundan başlayalım;

Dünyadaki ilk ekonomik kriz olan “Uzun Depresyon” 1873-1896 yıllarında görülmüş sonrasında I. Dünya Savaşı yaşanmıştı.

Bu ekonomik kriz Osmanlı’nın çöküşünü hızlandırmış sonuçları itibariyle de 1881 yılında Düyun-u Umumiye kurulmasına ve sonrasında Osmanlı’nın yıkılmasına kadar gitmişti.

“Uzun depresyon” olarak adlandırılan ilk ekonomik kriz 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın çıkışına kadar devam etmişti.

***

Kapitalizmin yaşadığı 2. büyük kriz olan “Büyük Bunalım” veya “Büyük Depresyon” 1929’da başlamış, yanlış ekonomik kararlar sonrası Avrupa’nın göbeğinde Hitler Almanya’sının doğuşuna ve nihayetinde II. Dünya Savaşı’na neden olmuştu.

1. Dünya savaşı sonrasında devam eden I. Soğuk Savaş dönemi, 1990’larda kapitalist sistemin ve kültürün dünyaya egemen olması sonucu oluşan küreselleşmenin önünü açmış ve tüm dünyada kabul görmüştü.

***

Yakın geçmişte yaşadığımız 2008 yılındaki “Küresel Kriz” ise 1990’larda başlayan ve kapitalizmin küreselleşmesi sonrasında çıkmış, ABD’nin gayrimenkul ve kredi balonu ile ortaya çıkarak tüm dünyayı sarmıştı.

***

Dünyanın yaşadığı her ekonomik kriz sonrası Dünya savaşları yaşanmış olması 2008 krizi öncesi ABD’de ki ikiz kulelere yapılan saldırılar ve sonrasında Ortadoğu’daki savaşlar ve Arap Baharına kadar gelişen olaylar ve sonrasındaki küresel ekonomik savaş, NATO-AB ve Rusya çekişmeleri, Ortadoğu’da ki gelişmeler, Brexit süreçleri tesadüf değildir.

1. Dünya Ticaret Savaşı olarak adlandırabileceğimiz ve 2018 yılında Trump’ın agresif ekonomik kararları ile dünyada hızlanan gerginlik 2020‘de adı konulmamış yeni bir küresel bir krizin habercisi gibi.

***

Gelelim Türkiye konusuna!

Türkiye’nin ekonomik verilerinin son yıllarda hissedilir seviyede gerilemesi küresel çapta beklenen 2020 yılındaki olası bir ekonomik krizin öncesinde ülkeyi 1994, 2001 ve 2007 benzeri bir ekonomik krizin beklediği otoriteler ve uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

***

Özetle;

Ekonomik krizler istikrarsızlık demektir. İstikrarsızlıklar ise siyasi ve devamında güvenlik sorunları ve kaosları ile birlikte gelişir ve tüm satha yayılır.

Bu nedenle önümüzdeki süreç dünya ülke adına hassas bir dönemin başlangıcıdır. Radikal olan her söylemden kutuptan uzak olmak, sivri dillilerden şüphelenmek,  kışkırtmalara kapılmamak, her türlü çözümü siyaset kurumu içerisinde aramak gerekmektedir.

Olmaması durumunda ise ülkeyi 1980 öncesi bir süreç beklemektedir.

Kalın sağlıcakla.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mesele Fenerbahçe meselesi değil!…

  11 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  FENERBAHÇE’YE ÜZÜLMEK YA DA ÜZÜLMEMEK… Fenerbahçe’ye üzülmek aklımın ucundan geçmezdi... Timsah gözyaşları da değildi benimkisi… Bu milleti büyük yaban zayıf gördüğüne destek olma refleksiydi!... Başka bir camianın mutsuzluğundan mutlu olmak insancıl değildir! Acımasızca düşene bir vole de ben vurdum gol oldu diye sevinmek bu millete ters düşen tutum olmalı değil mi? Üzüntümün kaynağı da bu değerler erozyonunun korkunç boyutlara ulaşmasından... Anasınıfındaki çocuğa kadar sirayet eden kıskançlık ve şiddete eğilimin kaynağı yine yetişki...
 • Kim bunun önüne geçecek?…

  10 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  KADIN CİNAYETLERİ!... Kadınları yani birinin kızını, diğerinin anasını, öbürünün kız kardeşini, ablasını, eş olacak kültürsüz, medeniyetsiz, acımasız kişiler sokak ortasında, evde her yerde acımasızca öldürüyor öldürülebiliyor... Bu her gün hepimizi yaralıyor ama bizden önce ana babalarını, yakınlarını, en derinden kalpten yaralıyor… Acısını ebediyen unutamıyor… Nedir bu kepazelik, acımasızlık, beraber bir yastığa baş koyduğunuz eşinizi sokak ortasında, halkınızın, çocuklarının, ailesinin gözü önünde, vahşi hayvanlardan daha da hunharca ö...
 • Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi…

  09 Aralık 2018 Makale, Manşet, Tüm Manşetler

  SAMSUNSPOR ÇOK RAHAT! Samsunspor-Manisaspor maçı öncesi eski Samsunsporlu hayatını kaybeden Ömer Kuranel (Çolak Ömer) için yakaya yapıştırmak için çıkartmalar dağıtıldı. Ve; Ömer Kuranel’in kardeşine forma ve plaket takdim edildi. Geç de olsa; Ömer Kuranel’i anmak önemliydi. Unutmamak unutulmamak büyüklükten gelir... Samsunspor büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Teşekkürler Samsunspor! Samsunsporlu futbolcular sahaya ‘KALBİMİZDESİN ÖMER KURANEL!’ pankartıyla çıkarken taraftarlardan büyük alkış aldılar. *** Manisaspor sahaya g...
 • Bu maçta öne çıkanlar nedir derseniz?…

  08 Aralık 2018 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  YORUMSUZ BİR MAÇ!... Samsunspor PTT 2. Liginin 16. haftasında ligin alt sıralarındaki ekiplerden Manisaspor’u konuk etti. Müsabaka oyuncu listelerine bakıldığında favorinin mutlak belli olduğu bir maç… Samsunspor için idman maçı da diyebiliriz… Manisaspor çok genç bir kadroyla sahaya çıktı… Müsabaka öncesi 15 gün önce vefat eden Samsunsporlu futbolcu Ömer Kuranel için bir anma töreni düzenlendi… Zamanı geçmiş bir anma olsa da ne kadar doğru olur ona siz karar verin… Müsabakaya seyirci ilgisi azdı… Samsunspor taraftarları...