logo

1980 öncesi bir süreç beklemektedir!…


Hüseyin Kurt
mavihaber@yandex.com.tr

EKONOMİK İSTİKRARSIZLIK ve SİVRİ DİLLER

Ülke yeni bir sürece girdi.

Son dönemde ülke, bölgede ve dünyadaki gelişmeler Türk toplumunu yakın gelecekte yeni sınavların beklediğinin bir göstergesi.

Öncelikle ekonomi konusundan başlayalım;

Dünyadaki ilk ekonomik kriz olan “Uzun Depresyon” 1873-1896 yıllarında görülmüş sonrasında I. Dünya Savaşı yaşanmıştı.

Bu ekonomik kriz Osmanlı’nın çöküşünü hızlandırmış sonuçları itibariyle de 1881 yılında Düyun-u Umumiye kurulmasına ve sonrasında Osmanlı’nın yıkılmasına kadar gitmişti.

“Uzun depresyon” olarak adlandırılan ilk ekonomik kriz 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın çıkışına kadar devam etmişti.

***

Kapitalizmin yaşadığı 2. büyük kriz olan “Büyük Bunalım” veya “Büyük Depresyon” 1929’da başlamış, yanlış ekonomik kararlar sonrası Avrupa’nın göbeğinde Hitler Almanya’sının doğuşuna ve nihayetinde II. Dünya Savaşı’na neden olmuştu.

1. Dünya savaşı sonrasında devam eden I. Soğuk Savaş dönemi, 1990’larda kapitalist sistemin ve kültürün dünyaya egemen olması sonucu oluşan küreselleşmenin önünü açmış ve tüm dünyada kabul görmüştü.

***

Yakın geçmişte yaşadığımız 2008 yılındaki “Küresel Kriz” ise 1990’larda başlayan ve kapitalizmin küreselleşmesi sonrasında çıkmış, ABD’nin gayrimenkul ve kredi balonu ile ortaya çıkarak tüm dünyayı sarmıştı.

***

Dünyanın yaşadığı her ekonomik kriz sonrası Dünya savaşları yaşanmış olması 2008 krizi öncesi ABD’de ki ikiz kulelere yapılan saldırılar ve sonrasında Ortadoğu’daki savaşlar ve Arap Baharına kadar gelişen olaylar ve sonrasındaki küresel ekonomik savaş, NATO-AB ve Rusya çekişmeleri, Ortadoğu’da ki gelişmeler, Brexit süreçleri tesadüf değildir.

1. Dünya Ticaret Savaşı olarak adlandırabileceğimiz ve 2018 yılında Trump’ın agresif ekonomik kararları ile dünyada hızlanan gerginlik 2020‘de adı konulmamış yeni bir küresel bir krizin habercisi gibi.

***

Gelelim Türkiye konusuna!

Türkiye’nin ekonomik verilerinin son yıllarda hissedilir seviyede gerilemesi küresel çapta beklenen 2020 yılındaki olası bir ekonomik krizin öncesinde ülkeyi 1994, 2001 ve 2007 benzeri bir ekonomik krizin beklediği otoriteler ve uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

***

Özetle;

Ekonomik krizler istikrarsızlık demektir. İstikrarsızlıklar ise siyasi ve devamında güvenlik sorunları ve kaosları ile birlikte gelişir ve tüm satha yayılır.

Bu nedenle önümüzdeki süreç dünya ülke adına hassas bir dönemin başlangıcıdır. Radikal olan her söylemden kutuptan uzak olmak, sivri dillilerden şüphelenmek,  kışkırtmalara kapılmamak, her türlü çözümü siyaset kurumu içerisinde aramak gerekmektedir.

Olmaması durumunda ise ülkeyi 1980 öncesi bir süreç beklemektedir.

Kalın sağlıcakla.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonuç olarak mükemmel bir sonuç!…

  18 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler, Üst Haber

  7 DAKİKALIK MAÇ!... Samsunspor haftaya avantajlı başladı… Her zaman olduğu gibi rakipleri Samsunspor için çalıştı!… Keçiören sahasında Kastamonu’ya puan kaptırınca Samsunspor Bayrampaşa maçının önemi arttı. Herkes rahat bir maç olacaktı derken Samsunspor yine yanıltmadı!... Samsunspor zor olan tarafı tercih etti!… Samsunspor yine rakibini çözmede sıkıtı çekti!!! Bayrampaşa karşısında yine bildik Samsunspor sahada top koşturdu… Pas yapamayan, kaleye şut atamayan, kaleci çalıştırır gibi toplara vuran bir takım. Hal böyl...
 • Gol gecikince heyecan ve panik arttı!…

  18 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  PAŞA PAŞA SAMSUNSPOR! Samsunspor Bayrampaşaspor karşısına yedekte Furkan Köse, Savaş Yılmaz, Ramazan Çevik, Onur Eriş,  Yılmaz Özeren, Erkam Reşmen ve Bahattin Köse’yle çıktı. Keçiörengücü’nün evinde Kastamanospor 1966’yla berabere kalması Samsunspor Bayrampaşaspor maçını daha da önemli hale getirdi. Kırmızı-beyazlı camiada maç öncesi tek hedef galibiyet olarak açıklandı. Bu maç telafisi olmayan bir maçtı… *** Top yapmaya çalışan Samsunspor, baskısını ve futbolunu ilk 20 dakikada rakibine kabul ettiremedi. Bayrampaşa maçın başında direnc...
 • Sitem Sevgiden Doğar…

  16 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  SAMSUNSPOR HEDEFİNDEN ŞAŞMAZ Bir ailede bile; zaman zaman kendi aralarında tatlı-sert çatışmalar olabiliyor fakat aile bireyleri asla birbirlerine kin, düşmanlık duyguları beslemiyor. İşte Yılport Samsunspor Ailesi içerisinde de bazen liglerin ters yönde akışı nedeniyle;  takımda böyle dalgalanmalar, tatlı- sert sitemler olabiliyor. Samsunspor Ailesi; 1- Yılpor Samsunspor Yönetimi 2-Yılport Samsunspor Takım Kadrosu 3- Yılport Samsunspor il içi- dışı ve yurt dışı taraftarları gibi birçok üniteden oluşuyor. Böyle büyük bir takıma ve aileye...
 • Herkes İşin Ciddiyetine Varmalı!

  11 Mart 2019 Makale, Manşet, Spor, Tüm Manşetler

  YAKIŞMADI!… Samsunspor üç puan için gittiği Kastamonu deplasmanından eli boş döndü. Kırmızı-beyazlılar ortaya beklenen futbolunu koyamadı. Bir değil, iki değil, üç değil takım halinde Samsunspor kötüydü. Ancak; kazanacak pozisyonlar da buldu kırmızı-beyazlı takım deplasmanda. Fakat; forvet oyuncuları gününde değildi. Defansla orta saha arasında kopukluklar gözüktü. Zaman zaman da orta sahayla ileri uç arasında kopukluk vardı. Kastamonuspor oyuna daha iyi ve daha atak başladı. Maçın 3. Ve 5.’inci dakikasında pozisyon buldu. Samsunspo...